Шановні користувачі, не забувайте коментувати статті і виставляти їм оцінки. Також голосуйте в наших опитуваннях. Буду вам дуже вдячний.
--------------------------------------------------------------------
Постійна і давня суперечка любителів зимової рибалки про правильні і неправильні мормишки торкнулася і мене. Мій хороший товариш приніс мені недавно куплені мормишка, 5 штук, які коштували трохи більше 5$.
Виглядали мормишки дуже непогано. Обміднена вольфрамова дробинка, діаметром біля 2-х міліметрів. Гострий і тонкий, відповідний з мормишкою гачок, завдовжки від основи до середини вигину 7 мм. Ніби все добре і все чудово.
Але, до справи. Ця стаття написана, тому що він поставив всього одне питання, яке поставило мене в безвихідь. Ось це питання.
Хороші вони чи погані?
НЕПРАВИЛЬНИЙ ВОЛЬФРАМ
Оскільки я тривалий час рибалив на значних глибинах і використовував вольфрамові мормишки, то буквально відчув, що з принесеними мормишками, не дивлячись на досить значний діаметр, щось не так.
Вони здалися мені дещо легші, ніж повинні були бути.
Починаю займатися мормишкою серйозно. Беру штангенциркуль і вимірюю діаметр.
Все вірно діаметр 2 мм.
У мормишку вставлений кембрик, це теж правильно, так і повинно бути, щоб запобігти обрізанню тонкої волосіні об краї отвору.
Виймаю кембрик, вимірюю отвір. Отвір виявився діаметром 1мм.
Користуючись формулою для розрахунку об'єму кулі, обчислюю об'єм мормишки в кубічних сантиметрах
V=4/3*πr3
Знаючи, що П = 3,14, а r = 1мм або 0,1 см, отримуємо. V (об'єм мормишки) = 0,0042 см. Тепер по формулі для об'єму циліндра
V=πr2H
обчислимо об'єм циліндра необхідного для вставки такого кембрика.
Знаючи, що радіус отвору рівний 0,5 мм або 0,05 см отримуємо:
V (об'єм отвору) = 3,14 * 0,0025 * 0,2 = 0,00157 см.
Таким чином, ми можемо дізнатися корисний об'єм, який залишився від мормишки:
V (кулі) – V (циліндра) = 0,0042см – 0,00157см = 0,00263 см.
Знаючи, що щільність вольфраму рівна 19,3 гр/см, – отримуємо вагу мормишки m= Vр=0,00263 * 19,3 = гр/см = 0,050799 гр, або простіше кажучи, – 50 міліграм.
Прямо скажемо замало, для вольфрамової мормишки діаметром 2 мм.
Тепер давайте «прорахуємо» звичайну свинцеву мормишку того ж розміру.
При тих же параметрах мормишки, але без міліметрового отвору, оскільки свинець м'який і не вимагає вставки кембрика.
Щільність свинцю, згідно довіднику – 11,3 гр/см.
Тому отримуємо, що свинцева мормишка діаметром 2 мм, важить 0,04746 грама або, приблизно 48 міліграм.
Далі думайте самі, чи коштує така мормишки 1$ чи ні, якщо свинцева мормишки важить приблизно 48 міліграм, а вольфрамова 50 мг.
Сильно сумніваюся, що різницю в 2,5 міліграм, можна відмітити без надзвичайно точних вагів, не говорячи вже про те, щоб відчути її при рибалці.
Ось вам і вольфрамова мормишка!
Залишається додати, що свинцева дробинка має вартість на порядок менше. Але, це була тільки частина завдання на перевірку якості цих мормишок.
Знявши обміднення, я з'ясував, що для їх виготовлення використовувався порошковий вольфрам, а сама мормишка була склеєна з 2 половинок.
Тому при покупці звертайте увагу на наступне.
1. Форма мормишки повинна бути правильною.
Звичайно, іноді і мормишки неправильної форми приносять хороший улов. Іноді вони працюють навіть краще, ніж правильні мормишки! Але це тільки іноді. До того ж, при такому щасливому випадку, гра приманкою залежить від мормишки, а не від вашого уміння і вашої гри приманкою, тому у разі обриву мормишки, ви залишаєтеся без улову.
Навряд чи хтось погодиться бути настільки залежним від мормишки.
2. Перевірте правильність установки гачка і спробуйте злегка провернути гачок. Якщо гачок провернувся, залиште ці мормишки продавцеві.
Особливо грішать цим дефектом мормишки з порошкового вольфраму, які склеюються з 2-х половинок.
3. Звернете увагу на кембрик і отвір для кембрика. Вони повинні бути мінімально можливого діаметру. В цьому випадку корисна вага мормишки по відношенню до об'єму, будуть максимальними.
НЕПРАВИЛЬНИЙ ВОЛЬФРАМ – 2
Друга частина неправильних вольфрамових мормишок, – це порошкові мормишки.
Відразу обмовлюся, – не всі порошкові мормишки неправильні!!! Не можна відноситися до них із зневагою.
Але розглянемо, що собою являє порошкова вольфрамова мормишка.
Перш за все, основа мормишки – порошок вольфраму. Далі, напишу стисло, не вдаючись до подробиць.
Вольфрам – дуже тугоплавкий метал. Температура його плавлення складає - 3422 градуса. Означає виплавити мормишку з нього, не можна, і вже тим більше не можна вплавити в нього гачок.
Тому виробники мормишок поступають простіше. Вони додають у вольфрамовий порошок легкоплавкого наповнювача, який і скріпляє між собою крупинки вольфраму.
Різні виробники додають різну кількість легкоплавкого наповнювача, але зазвичай його об'єм складає від 8 – до 20%.
Якщо прийняти, що його додано 20%, то вийде, що ваша вольфрамова мормишка буде набагато легшою, ніж ми розраховували.
І, закінчуючи розбирати попередній випадок, замість розрахункових 50 міліграм, ви отримаєте трохи більше 40 міліграма (вага вольфраму + вага наповнювача), тобто свинцева мормишка стала важча вольфрамовою.
Але, є ще один мінус до ваги такої мормишки.
Оскільки гачок у вольфрамову мормишку вплавити не можна, для нього так само відставляють отвір, в який потім вклеюється гачок.
Тут мають значення декілька параметрів. Діаметр отвору і надійність клею.
На жаль, сьогодні всі і все намагаються здешевити, часто в збиток якості, тому буває так, що використовується поганий клей. В результаті гачок може «сидіти» ненадійно, а в деяких випадках навіть провертатися навколо своєї осі.
Матеріал в отворі, залишеному для гачка, – це теж навіть не порошковий вольфрам, а клей.
Таким чином, якщо врахувати кількість присадки для сплаву порошку, кількість клею для вклеювання гачка, і втрати від отвору для волосіні, отримуємо зовсім не ту вольфрамову мормишку, яку ви купували.
Чи означає що ці мормишки погані? Зовсім ні. Просто зимова вудка – набагато точніший і тонший інструмент, ніж думає більшість з нас. Вона вимагає тонкої настройки, певного співвідношення між вагою мормишки, діаметром волосіні і гнучкістю кивка.
Тому зі свого боку скажу наступне.
Звичайно, є умови лову, коли вольфрамові мормишки знаходяться поза всякою конкуренцією. Які це умови?
Перш за все при лові на течії. Набагато краще за інших вони працюють на значних, більше 5-ти метрів глибинах. Дозволяючи за рахунок більшої ваги і отже більшій швидкості занурення, істотно збільшити темп лову.
Часто буває так, що риболов який ловить свинцевою мормишкою ще як говорять не «знайшов дна», а риболов використовуючий вольфрамку, вже виймає рибу.
На глибинах же тих, що перевищують 8 метрів, на мою думку, вони поза всякою конкуренцією.
Якщо рибалка ведеться на малих, до 3-х метрів, глибинах, різниця між свинцем і вольфрамом втрачається.
До того ж на невеликих глибинах, часто буває, що менша швидкість занурення стає перевагою, а не недоліком, даючи рибі більше шансів відмітити приманку.
А ось при лові уклейки або при лові на дуже малих, до 0,5 метра глибинах використовуються навіть пластикові мормишки, з мінімальною вагою і мінімальною швидкістю занурення.
------------------------------
Копіювання матеріалів дозволено тільки із згоди автора із посиланням на сайт www.on-fishing.ucoz.com - Риболовля на Горохівщині.
|