Шановні користувачі, не забувайте коментувати статті і виставляти їм оцінки. Також голосуйте в наших опитуваннях. Буду вам дуже вдячний.
--------------------------------------------------------------------
Льодобури KJ ERIKSSON AB випускаються трьох видів: Spiralen, Exspert і Viking з діаметром свердлення лунок від 90 до 200 мм. При виборі діаметру льодобуру необхідно враховувати величину передбачуваного розміру об'єкту лову. Так, діаметри 90 і 105 мм зазвичай використовують спортсмени в тих випадках, коли потрібно свердлити багато лунок і середній розмір риби невеликий.
Серед любителів лову окунів найпопулярніші льодобури з діаметром свердлення 110 мм. Більш універсальними можна назвати льодобури, що свердлять лунки діаметром 125-130 мм, які підходять для лову майже будь-якої риби: плотиці, окуня, середніх розмірів судака і щуки. Якщо риба більша (лящ понад 1 кг, щука і судак не більше 4 кг), то слід вибрати льодобур діаметром свердлення 150 мм. Лунки в 175 і 200 мм необхідно для лову дуже крупної риби. Так, наприклад, щука в 15 кг щільно проходить в лунку діаметром в 200 мм.
Шведські льодобури мають при свердленні тільки один напрям обертання - за годинниковою стрілкою. І це з погляду ергономіки виправдано, оскільки при "лівому" обертанні витрачається менше зусиль і можна підряд просвердлити більше число лунок. Секрет розкривається просто: при свердленні працюють одночасно обидві руки, потрібно тільки правильно узяти льодобур в руки. Досить однієї рибалки, щоб навчитися правильно свердлити лунки. Права рука обов'язково повинна розташовуватися на верхній ручці, ліва - нижче. Свердлять лунки без натиску на льодобур, прагнучи його не розгойдувати і тримати строго вертикально. При цьому льодобур буде сам заглиблюватися в лід і викидати з лунки крижану крихту. Якщо ж без натиску льодобур не свердлить, значить, прийшов час точити або міняти ножі. Шведські льодобури виготовляють з якісних конструкційних сталей, які при мінімальній товщині витримують великі навантаження. При цьому маса льодобуру невелика. Ви ніколи не побачите льодобур ERIKSSON з розпущеним вузлом кріплення і погнутою ручкою. Спіраль шнека зроблена з цілісної заготівки і надійно приварена до штанги. Вся поверхня шнека покрита високоякісною емаллю, стійкою до удару і стирання, - вона прослужить не один сезон. Змінні ножі з неіржавіючої сталі допускають зберігання їх без просушування після рибалки - вони не заіржавіють і від цього не затупляться. Ручки льодобуру тепер виготовляють з твердої гуми. Вони стали приємнішими на дотик, не промерзають і не колються при падінні льодобуру на гладкий лід. Гвинт шарніра льодобуру ніколи не викрутиться, а отже, не загубиться. Запобіжний чохол на ножі встановлюється легко і добре фіксується.
Льодобури Spiralen
Льодобури Spiralen - одна з найпростіших моделей, KJ ERIKSSON AB, що випускаються. Цей льодобур традиційно фарбується в синій колір і призначений для свердлення лунок від 90 до 200 мм. Ножі - плоскі, ріжуча кромка - дугоподібна, з складною схемою заточування. Потрібно відзначити, що льодобури на 90 і 175 мм конструктивно нічим не відрізняються від льодобурів на 105 і 200 мм відповідно. Ножі у цих льодобурів взаємозамінні: 50 на 105 і 175 на 200 мм. Тому, купивши один з цих льодобурів з парою інших ножів, що легко міняються, можна свердлити лунки різного діаметру. Ножі розмірів 125 і 150 мм не замінюються.
Льодобури Exspert
Льодобури серії Exspert - досконаліші. Вони забарвлені в зелений колір і на даний момент є найпопулярнішими у риболовів. Конструкція "трикутного" сферичного ножа дозволяє легко справитися з будь-яким льодом: будь він дуже жорсткий, щільнопромерзший або неоднорідний - з численними прошарками води або весняний - м'який і мокрий. Льодобури Exspert випускаються трьох розмірів для свердлення лунок діаметром 110, 130 і 150 мм. Ножі цих льодобурів не взаємозамінні, оскільки мають різні міжцентрові відстані отворів під кріпильні гвинти. Максимальну товщину льоду, яку можна просвердлити льодобурами Spiralen і Exspert, не удаючись до подовжувачів - 95 см. Такий товстий лід доведеться досвердлювати, стоячи на колінах, а глибина свердлення обмежиться загином рукоятки.
Льодобури Exspert свердлять лід швидше, ніж моделі Spiralen. Але, якщо лід дуже сирий і в'язкий, швидкість свердлення їх приблизно однакова.
Льодобури Viking
Найостанніші розробки конструкторів KJ ERIKSSON AB утілилися в моделях серії Viking. На даний момент це три модифікації: Viking Isborr, Viking Fin і Royal Viking Fin. У Швеції їх фарбують в чорний колір, хоча перші моделі "королів" були темно-вишневими. Не виключено, що колірна гамма "Вікінгів" не остаточна і можливі варіанти. Всі моделі ножів Viking мають "трикутну" сферичну форму по аналогії з перевіреними часом моделями Exspert. Ножі розмірами 130 і 150 мм у них взаємозамінні, а ніж на 110 мм відрізняється від Exspert тільки розташуванням кріпильних отворів. Ножі 175 і 200 мм виконано строго по моделях і не взаємозамінні. Ножі на 200 мм мають оригінальну форму ріжучої кромки, що дозволяє свердлити лід з меншим зусиллям. Найпростіший з серії Viking Isborr - єдиний льодобур фірми KJ ERIKSSON AB, який в транспортному положенні не складається, а розбирається. Він складається з двох частин: штанги з шнеком з ножами і знімної ручки. Ручка кріпиться з допомогою гвинта і може встановлюватися в трьох положеннях. У найнижчому - висота льодобуру складає 1,3 м, при максимально висунутій ручці - 1,45 м. Ця модель підходить для тих водоймищ, де лід з ряду причин (клімат, наявність течії) не досягає великої товщини. Льодобуром Viking Isborr можна просвердлити лід завтовшки до 95 см, але до нього не можна додатково встановити подовжувач і він незручний для риболовів високого зросту.
Льодобури Viking Isborr легко поміщаються в транспортні сумки, зшиті під моделі Expert і Spiralen.
Найдосконалішими і найбільш універсальними з даної серії є льодобури Viking Fin. Ця модель має 5 фіксованих точок висунення ручки і дозволяє свердлити лід максимальної товщини в 1,3 м. Viking Fin легко і швидко складається в транспортне положення так само, як льодобури Expert і Spiralen.
Шнеки льодобурів Viking Fin і ножі розмірами 110, 130 і 150 мм аналогічні моделі Expert, а ось шнеки з діаметром свердлення в 175 і 200 мм, виготовлені за замовленням американської фірми Strike Master мають особливу конструкцію. З кожного ножа крижана крихта забирається своїм шнеком. Один шнек основної, його призначення - викидати крижану крихту з лунки. Інший шнек, в пів-оберта, дозволяє понизити навантаження при обертанні льодобуру, розпушуючи і не даючи спресуватися в лунці осколкам льоду, що утворилися. Ножі плавно ріжуть лід без яких-небудь зусиль зверху, тому свердлити лунки льодобурами Viking діаметром в 175 і 200 мм не набагато важче, ніж Expert. Наприклад, у моделей Spiralen зусилля при свердленні лунок помітніше зростає із збільшенням діаметру. Іншою гідністю цих шнеків є установка два додаткових елементів посилення кріплення пера, до якого кріпляться ножі. Ніякі перевантаження і інші механічні дії не змінять заводську установку кута різання ножів, і льодобур справно служитиме довгі роки.
Льодобури Royal Viking Fin пo праву вважаються "королівськими" з представленої серії. Їм не страшний лід завтовшки до 1,6 м. Подовжений шнек дозволяє свердлити лунки в льоду завтовшки до 85 см за один прохід. Льодобур незамінний при свердленні лунок в дуже товстому льоді. Він зручний і риболовам із зростом вище середнього.
Свердлять всі льодобури Viking, як вже наголошувалося, дуже легко незалежно від стану льоду.
"Королі" випускаються тільки трьох розмірів 110, 130 і 150 мм.
Одна з головних деталей льодобуру - його ножі. Вони виготовляються з високоякісної шведської неіржавіючої сталі і загартовані до твердості HRC в 55-65 одиниць. Плоскі ножі льодобуру Spiralen мають заводське заточування, вироблюване інструментом послідовно в двох площинах, а доведення - в третій. У жодному випадку не чіпай нижню площину, навіть для зняття задирок.
Основний кут заточування складає від 25 до 30° і збільшується від центру до краю ножа. В комплект із запасними ножами Spiralen додаються дві пластинки завтовшки в 0,5 мм для додаткового регулювання кута нахилу ножів. Вони будуть корисними при свердленні дуже сирого або жорсткого льоду. Трикутні ножі льодобурів Expert і Viking мають складнішу форму, але кут заточування у них всього один, не рахуючи кута доведення. Якщо дивитися на ніж зверху або знизу, ріжуча кромка утворює пряму лінію. Всі ножі мають різьблення М5 і за допомогою болтів, укручених зверху, кріпляться до пера шнека льодобуру. Болти можуть бути з отвором в головці під шестигранний торцевий ключ на 4 (який йде в комплекті з льодобуром) або під накидний або ріжковий ключ на 8, який в комплект льодобуру вже не входить. Всі болти мають конструктивну особливість різьблення, що виключає їх мимовільне викручування в процесі свердлення льоду. Якщо у вас льодобур Spiralen або Expert, а лід в цьому сезоні дуже товстий, то необхідно купити окремо подовжувач. Він забарвлюється в зелений або синій колір і дозволяє збільшити довжину льодобуру на 310 мм. Встановлюється він в місці розриву зєднання шнека і шарніра складання льодобуру.
Щоб льодобур служив довгі роки, необхідно дотримувати мінімум вимог.
Як тільки ви купили льодобур, не намагайтеся "підправити" ножі. Вони завжди спочатку гострі і будь-яке втручання в геометрію заточування тільки шкодить справі. Часто після такої "правки", виправити ножі зможе тільки фахівець.
Слід правильно навчитися видаляти лід з ножів і шнека льодобуру. Після кожної просвердленої лунки льодобур необхідно не класти, а засверлівать в лід до такого стану, щоб він залишався у вертикальному положенні. Ця вимога не тільки необхідна з точки зору безпеки, але і видаляє з ножів воду, яка, замерзнувши, не дає льодобуру врізатися в лід. На великому морозі шнек теж починає обмерзати льодом. Не відбивайте лід шумівкою. Це не тільки псує фарбування, але достатньо одного "точного" удару по кромці ножа, щоб вивести його з робочого стану. У жодному випадку не можна бити ножами об лід, збиваючи з них лід. Гострі кромки ножів не переносять таких ударів. Зазвичай лід з шнека самостійно злітає при свердленні чергової лунки. Якщо його наросло багато і видалити його не вдається, можна скористатися наступним способом, який мені найбільше сподобався. У просвердлену лунку опускають до загину рукоятки льодобур і залишають його в лунці хвилини на 10-15. Оскільки вода у лунці має температуру вищу, ніж повітря, лід підтає, м'якне і вільно віддаляється від легкого постукування шнеком (не ножами!! об очищений заздалегідь від снігу лід водоймища). Метод "відтавання" непридатний, коли температура дуже низька і лід дуже товстий.
Не свердлите лід в мілких місцях, де можливе його промерзання до дна. Будь-який контакт ножів з дном, а тим більше з мерзлим піском або каменями вмить затупить ножі. Відправляючись на рибалку на декілька днів або на водоймище, яке знаходиться поблизу не укритих снігом полів, а внаслідок цього лід містить частинки нанесеного вітром піску, беріть додатково комплект гострих ножів. Зазвичай пари заточених ножів вистачає на весь зимовий сезон.
Декілька слів про техніку безпеки при користуванні льодобурами. Нові ножі шведських льодобурів настільки гострі, що ними, як то кажуть, можна голитися, так що в першу чергу слід уникати випадкових порізів. Тому:
- відправляючись на рибалку і з рибалки додому, перевозити льодобур потрібно тільки з ковпаком, що оберігає ножі;
- при перенесенні льодобуру (без чехла, ковпака), по водоймищу будьте уважні до риболовів, що оточують вас;
- заміну ножів на рибалці проводите акуратно, тільки зігрітими, а отже, більш працездатними руками. Для заміни необхідно користуватися штатним інструментом. В крайньому випадку, можна скористатися плоскогубцями або пасатижами. Отже вибирайте собі льодобур, який підходить для вас найкраще. Хай свердлення лунок принесе вам тільки задоволення, залишивши більше часу на улюблене заняття - ловлю риби.
------------------------------
Копіювання матеріалів дозволено тільки із згоди автора із посиланням на сайт www.on-fishing.ucoz.com - Риболовля на Горохівщині.
|