Шановні користувачі, не забувайте коментувати статті і виставляти їм оцінки. Також голосуйте в наших опитуваннях. Буду вам дуже вдячний.
--------------------------------------------------------------------
Мій блог про рибалку - фішингюкрейн на блогспот
Поняття "шок-лідер" прийшло в коропову ловлю з серф-кастингу. У цьому виді спорту єдина мета - послати в морі якнайдалі досить важке грузило. Всі компоненти снасті випробовують при цьому максимальні навантаження.
Рятує шок-лідер - короткий, зазвичай в дві довжини вудилища, відрізок товщої волосіні, який при закиді істотно знижує ризик обриву волосіні, а вже під час польоту грузила тонша основна волосінь забезпечує максимальну дальність закиду. Отже, слово "шок" в цьому терміні указує на шокові навантаження, які покликаний витримувати даний елемент снасті, а "лідер" означає - попереду основної волосіні.
Потрібно відмітити, що на зорі коропового руху риболови цілком обходилися без цього шматка товстої волосіні, який в якомусь сенсі навіть огрублює снасть. Але розвиток коропової індустрії, поява надпотужних вудилищ, що дозволяють закидати важкі грузила і місткі кормушки-"ракети", бажання спортсменів-карпятників шукати рибу на наддалеких дистанціях - всі ці чинники стали поштовхом до широкого використання шок-лідер.
Є ще один момент, який не варто скидати з рахунків. При закиді навіть на середню дистанцію грузило отримує щонайпотужніший стартовий імпульс. Звичайного перехлесту навколо "тюльпана" або просто занадто різкий рух цілком достатній для того, щоб порівняно тонка основна волосінь обірвалася, а грузило із страшною швидкістю полетіло в непередбачуваному напрямі. Мене самого Бог милував, але від колег-риболовів я деколи чую досить сумні історії про те, куди може попасти грузило, що відірвалося через недогляд. Шок-лідер в більшості випадків дозволяє уникнути обриву, так що турбота про безпеку тих, що оточують - це ще один аргумент в його користь. Особисто я користуюся шок-лідером в 95% випадків. Виключенням є хіба що делікатна ставкова ловля з легкими грузилами на ближній дистанції.
Тут я хотів би згадати про окремий випадок використання в снасті відрізання товщої волосіні - так званого снег-лідера (снег від англ. snag - корч). Він потрібний для лову в закоряжених місцях, а також там, де на дні багато ракушок, гострих каменів і інших об'єктів, що представляють небезпеку для звичайної волосіні. Я, наприклад, регулярно використовую снег-лідер для лову на річках, де дно місцями буквально усіяне колоніями ракушок-перлівниць. Особлива небезпека виникає при виведенні, коли сазан упирається в брівку і починає стрімко рухатися уздовж неї, точно розрахувавши, що це його єдиний шанс на порятунок. І буває, йому вдається-таки перетерти волосінь і піти геть, а ось з снег-лідером такий номер, швидше за все, не пройде.
При лові в міцних місцях та ж пісня, тільки тепер ворогом волосіні стає коряжник. Зробивши декілька оборотів навколо гілки затопленого дерева, сазан без зусиль рве звичайну волосінь, а якщо є снег-лідер, то можна просто покласти вудилище на підставку, ослабити фрикціон котушки і терпляче чекати. Дуже часто риба сама розплутує вузол і виведення поновлюється.
Як правильно розрахувати необхідні параметри шок-лідера, а саме його довжину і розривне навантаження?
Ну, що стосується довжини, то тут все просто. Як я вже сказав, довжина шок-лідера повинна в середньому дорівнювати двом довжинам вудилища. Цю формулу придумали серф-кастингісти, але і у карпятників немає причин, щоб від неї відхилятися. Декількох оборотів на шпулі якраз достатньо, щоб шок-лідер закріпився на котушці і прийняв на себе все навантаження при закиді.
У тих же серф-кастингістів проста формула для визначення розривного навантаження шок-лідера. Якщо вагу вантажила 4 Oz (унції), то розривне навантаження повинне складати 40 Lb (фунтів), якщо 5 Oz - то 50 Lb, і так далі. Ця проста формула спеціально створена для надпотужного закиду, тому карпятники можуть брати її на озброєння лише в певних випадках - при ловлі на змаганнях, коли потрібний наддалекий закид або, наприклад, в тому місці, де біля берега тягнеться обширна мілина, а риба стоїть на глибині. У решті випадків я задовольняюся шок-лідером з розривним навантаженням від 25 до 40 Lb, застосовуючи грузила від 3 Oz і вище.
Але не варто думати, що використання шок-лідера - це привілей професіоналів. Початківцям карпятникам, які можуть при закиді випадково закрити дужку котушки або перехлеснути волосінь навколо "тюльпана", ділянка товщої волосіні теж не буде лишньою, тим більше що такі риболови часто компенсують свої огріхи в техніці закиду, використовуючи важче, до 5 Oz, грузило у поєднанні з основною волосінню 0,28 мм! Якщо, відчувши недобре, встигаєш "відіграти" вершиною вудилища, то оснащення в більшості випадків вдається врятувати.
Думаю, аргументів на користь застосування шок-лідера більш ніж достатньо. Давай тепер розберемося, з чого можна зробити простий шок-лідер?
З товстої моноволосіні. Саме вона і стала першою використовуватися для цих цілей. Не застарів цей матеріал і сьогодні, просто у нього є свої переваги і недоліки. У карпятників прийнято указувати розривне навантаження як основний параметр волосіні. Так от, для шок-лідерів з мононитки вона повинна складати приблизно 40 Lb (для тих, хто звик оперувати діаметрами, - 0,6-0,7 мм). Якщо запитаєш мене, як вибирати цю волосінь, я не скажу нічого незвичайного: вона повинна бути гладкою на дотик, еластичною, без міхурів і видимих дефектів. Бажано ліска з малою залишковою пам'яттю, перевірити це просто - досить змотати з бобіни 1-1,5 м мононитки, і якщо вона не в'ється кільцями, немов матрацна пружина, то все нормально. Не упевнений, що деякі вітчизняні волосіні стануть ідеальним вибором, а ось SUNSET "Amnesia", наприклад, дуже навіть підійде, в усякому разі, вона вважається у карпятників класичним матеріалом для шок-лідерів з мононитки.
Тепер пару слів про плюси і мінуси моноволосіні
Головні достоїнства такого шок-лідера - це доступність і дешевизна: що не говори, а товсту "жилку" можна купити в будь-якому риболовецькому магазині, навіть фірмові волосіні стоять порівняно недорого. Інший плюс - здатність успішно протистояти ракушатнику, каменям і так далі. Таку стійку до стирання мононитку можна використовувати і як снег-лідера, про якого я згадував вище.
Ще одне, про що не варто забувати, - великий діаметр шок-лідера дозволяє при різкому закиді уберегти палець від порізів. Повір, подібні "професійні" травми трапляються у карпятників не так вже рідко.
Але велика товщина волосіні - це одночасно і недолік, оскільки вузол в місці з'єднання з основною волосінню виходить вже дуже об'ємним, а значить, чіпляється за кільця при занедбаності, знижуючи тим самим дальність польоту оснащення. Тому уміння зав'язати правильний компактний вузол є ключовим моментом. На мал. 1 показаний вузол, яким я зазвичай користуюся.
Якщо головна проблема мононитки - її велика товщина, очевидно, в якості шок-лідер можна використовувати і плетену волосінь?
Звичайно, можна, але у такого рішення є свої недоліки: на дні до "плетінки", особливо при ловлі на течії, сильно чіпляється різне сміття; при використанні протизакручувача її важко протягнути крізь довгу тонку трубку, доводиться користуватися спеціальними пристосуваннями; нарешті, при закиді вона здорово ріже палець, що може привести до серйозної травми.
Тому нагадаю ще раз: при надпотужному закиді треба поклопотатися про захист вказівного пальця (рукавичка, лейкопластир і т. д.) і обов'язково перевірити, чи повністю затягнута шпуля котушки.
В боротьбі з травмами лідирує, здається, фірма Shimano. Вона не тільки випускає спеціальні напальчники для карпятників з шкіри кенгуру, але і придумала для цих цілей спеціальне пристосування "Power Cast". Його кріплять на рукоятці вудилища перед котушкою, а волосінь фіксують в спеціальній кліпсі. При закиді риболовові залишається лише вчасно натиснути на спусковий гачок. Дотепно, хоча у західних карпятників це пристосування поки особливою популярністю не користується.
Плюс шок-лідера з плетеної волосіні - це менший діаметр матеріалу, а значить, вузол виходить куди компактнішим (мал. 2).
З цієї ж причини тонка "плетінка" менше парусить в товщі води при лові на течії.
Але вибір плетеної волосіні для шок-лідер має свою специфіку. Річ у тому, що при різко виникаючому навантаженні "плетінка" тримає менше, ніж мононитка з тим же заявленим навантаженням. Додамо до цього поширене у виробників плетеної волосіні умисне завищення цього показника, і опиниться, що потрібно орієнтуватися на "плетінку" не 20-30, а 50-80 Lb. Не забуватимемо і про наші пальці! В принципі підійде шнур, яким користуються спінінгісти, аби він не розпушувався в процесі експлуатації і мав перетин, близький до круглого.
А ось якщо використовувати "плетінку", призначену спеціально для виготовлення шок-лідерів, наприклад "Quicksilver" від фірми Kryston або "Armadillo" від знаменитої FOX, то можна сміливо брати шнур з розривним навантаженням 45 Lb - ці виробники відповідають за параметри, які указують на упаковці.
Отже, універсального матеріалу для виробництва шок-лідерів не існує, у кожного є які-небудь недоліки?
Останнє досягнення в цій області - конусний шок-лідер із спеціальної моноволосіні, але повинен відмітити, що він порівняно дорого стоїть. Конусні волосіні застосовуються в нахлисті з давніх пір, а ось в короповий лов пришли порівняно недавно. Стандартна довжина конусного шок-лідер 12-13 м. На тонкому кінці діаметр мононитки складає 0,3-0,4 мм (розривне навантаження 12-18 Lb), на товстому - 0,6-0,8 мм, тобто необхідні нам 45-60 Lb. Зрозуміло, що тонким кінцем його потрібно прив'язувати до основної волосіні, і в цьому випадку виходить, що ми зв'язуємо дві волосіні одного діаметру. Вузол стає акуратним і компактним.
Товстий кінець шок-лідера йде, відповідно, до грузила з оснащенням. Максимальне навантаження при закиді доводиться якраз на товсту частину конуса, а чим ближче до основної волосіні, тим менше його діаметр, отже, дальність закиду істотно зростає.
На змаганнях я майже завжди користуюся саме конусним шок-лідером. Виняток становлять ситуації, коли на дні багато гострих каменів, раку шок або місце лову закоряжене. На жаль, з роллю снег-лідера конусна волосінь справляється не кращим чином.
Якщо два попередні варіанти шок-лідера можна в принципі виготовити самому, запозичивши матеріали з інших видів лову, то конусні шок-лідери доведеться купувати спеціально. Їх виготовляють для карпятників такі відомі фірми, як DRENNAN, FOX, DAIWA, VARIVAS.
Повторю ще раз, що вибір типу шок-лідер залежить від конкретної ситуації. Особисто я майже завжди використовую конусний, коли потрібно ловити на наддалекій дистанції - наприклад, на змаганнях. На звичайній рибалці частіше застосовую моноволосінь, а ось шок-лідером з "плетінки" користуюся порівняно рідко.
Застосування шок-лідер в короповій рибалці обмежується вудилищами, які використовуються безпосередньо для лову?
Ні в якому разі. Я завжди ставлю шок-лідер на вудилищі для підгодовування "ракетою". Велика годівниця, повністю заповнена підормкою, - це велике випробування для снасті. Я не раз бачив на змаганнях, як навіть у професіоналів відлітають у водоймище кормушки-"ракети, що відірвалися".
Для годівниці "spod" цілком підійде звичайний дешевий шок-лідер з моноволосіні. А ось що стосується вудки з поплавцем-маркером, то тут ідеальним, на мій погляд, буде конусний варіант. 12-метровий відрізок порівняно товстої моноволосіні не дуже шкодить чутливості, зате поплавець ковзає по такому шок-лідеру просто бездоганно. Звичайно, якщо міряти глибину біля берега, можна обійтися і без шок-лідер на вудці-маркері, але якщо передбачається вести розвідку на максимальній дистанції, то без нього не можна. Грузило теж доведеться поставити відповідне - мінімум 4 унції.
І останнє питання: чи є які-небудь особливості закиду вудилищем з використанням шок-лідера?
Ключовий момент - розташування вузла на шпулі котушки. Якщо шпуля класичної форми - так звана Long Cast, яка злегка звужується до передньої частини, вузол обов'язково повинен розташовуватися біля заднього борту шпулі. В цьому випадку попередні витки не чіплятимуть за нього, скорочуючи тим самим дальність польоту оснащення.
Якщо ви підмотали волосінь на котушці, залишивши необхідний звис, і виявили, що вузол розташований не на місці, ослабте гальмо котушки, стягніть з неї деяку кількість волосіні і знов намотайте її на шпулю, обертаючи рукоятку.
Врешті-решт добийтеся такого положення, щоб вузол розташовувався біля заднього борту, а шпуля котушки була висунута максимально вперед. Залишиться повністю затягнути гальмо - і можна закидати. Ну, а про захист пальців при надпотужньому закиді я вже говорив.
------------------------------
Копіювання матеріалів дозволено тільки із згоди автора із посиланням на сайт www.on-fishing.ucoz.com - Риболовля на Горохівщині.
|