Главная Риболовля на Горохівщині Регистрация

Вход

Приветствую Вас Гість | RSSВівторок, 23.04.2024, 20:21
Меню сайта

Форма входа


Статті про ловлю риби
Новини [45]
Новини про риболовлю на Горохівщині, Волині, Україні та в цілому світі
Риби [17]
Риби, які можна піймати в Горохівському районі.
Спінінгова ловля [55]
Все що стосується спінінгової ловлі
Боковий ківок (літня мормишка) [8]
Все про ловлю риби з боковим ківком або літня мормишка
Поправочна ловля [30]
Ловля на поправочну вудочку та все що з нею пов’язано
Донна ловля [23]
Класична донна ловля, фідер, пікер – техніка и тактика ловлі
Ловля риби з льоду [37]
Все, що стосується риболовлі з льоду.
Риболовні аксесуари [40]
Риболовні речі, дякуючи яким ловити рибу більш зручно та приємно.
Зроби сам! [27]
Все, що можна зробити своїми руками для рибної ловлі.
Відео про риболовлю [17]
Відео яке мені сподобалось і з якого можна почерпнути щось корисне.
Кухня [23]
Смачні страви, які можна приготувати з пійманої риби
Блог [98]


Главная » 2012 » Листопад » 17 » Що намотати на фідер: шнур або монофіл?
01:04
Що намотати на фідер: шнур або монофіл?
Шановні користувачі, не забувайте коментувати статті і виставляти їм оцінки. Також голосуйте в наших опитуваннях. Буду вам дуже вдячний. 
-------------------------------------------------------------------- 

Тема вибору основної волосіні для фідерної ловлі дуже часто цікавить риболовів, особливо початківців. Довгі зимові вечори неначе спеціально призначені для обдумування переліку покупок на наступний сезон, тому в цій статті спробуємо розглянути переваги і недоліки кожного вибору і дати декілька порад. Застосування шок-лідер в рамках цієї статті розглядатися не буде, в основному тому що на практиці досить рідко зустрічаються умови, при яких необхідно ускладнювати оснащення шок-лідером, та і його використання для новачків може виявитися передчасним.

Правда полягає в тому, що вибрати раз і назавжди з двох запропонованих альтернатив, винесених в заголовок статті, неможливо. Вибір основної волосіні сильно залежить від умов ловлі, під якими розуміється не тільки стояча вода або течія, дистанція лову, але також і розмір передбачуваного трофея, його вигляд і навіть клювання: обережний або жор, а також ще цілий ряд чинників. Але про все по порядку.

Матеріальне питання

Думаю, варто почати з розгляду дуже важливого питання, а саме ціни. За ціною плетінка у будь-якому випадку програє монофільной волосіні, оскільки коштує істотно дорожче. Звичайний термін використання щодо товстого монофілу – 2 сезони (потім доведеться замінити його, навіть якщо не ловили жодного разу). Зв'язано це з втратою міцності моноволосіні від старіння. Плетінка служить набагато довше, вона практично не схильна до цього «захворювання», 4 сезони (а то і роки при цілорічному лові) не межа, особливо якщо через 2 сезони її перемотати задом наперед і знову використовувати як практично нову.

Все одно, монофіл беззастережно виграє в ціновому питанні, тому що на основу ми використовуємо волосінь достатньо товсту (я б рекомендував новачкам почати з діаметру 0,22-0,25, і лише у міру накопичення досвіду знижувати його 0,16-0,18, якщо дозволяють умови лову). Зараз можна купити достатньо хороші волосіні таких діаметрів в межах 30-50 гривень. Звичайно, це менше, ніж 150-300 гривень за шнур, нехай навіть він і прослужить удвічі довше.

Перейдемо до рибалки. Для того, щоб визначитися з вибором, необхідно дуже чітко зрозуміти в яких саме умовах ми ловитимемо. Спробуємо розглянути всі основні, впливаючі на вибір волосіні, параметри окремо, а потім зведемо їх в загальну таблицю для наочності.

Основні чинники, що впливають на вибір

Дистанція лову. Чим більше відстань, на якій ви збираєтеся ловити, тим більше виграє плетінка. На дистанції близько 40 метрів плетінка вже дає вельми помітну перевагу, а на відстанях понад 60 метрів царює практично неподільно. Тут слід врахувати ще і підсічку. З дистанції в 80 м. при лові з плетінкою підсічка це зняття фідера з підставки і переміщення його на відстань біля півметра, тоді як з моно може потрібно зробити пару кроків назад і все одно можна не просікти рибу.

Сила течії. Чим сильніше течія, тим більші переваги у плетеного шнура. Хоча монофіл, як правило, «гладший» і «кругліший» (правда, сучасні плетені шнури витісняють його і в цій області), все одно тонка плетінка набагато краще чинить опір натиску води і, відповідно, дозволяє застосовувати легші годівниці і зробити всю снасть легшою і чуйнішою. Як це не дивно, але на повністю стоячій воді у плетінки також є переваги при капризному клюванні, а також при великій дальності закиду.

Розмір трофея. Чим більше риба, тим більше виграє монофіл. Він дає додаткову амортизацію ривків, особливо при кінцевій стадії виведення, на якій з практично нерозтяжної плетінки може трапитися схід.

Вид риби. При лові таких могутніх риб як карась, короп, язь, голавль варто подумати про монофіл (з тією ж метою що і в попередньому пункті). До цього списку можна додати і окуня, хоча зазвичай цілеспрямовано фідером його не ловлять. При лові ляща, плітки, густери плетінка цілком справляється із завданням.

Два попередні пункти, здавалося б, можуть знівелювати фрікционом. Якоюсь мірою це дійсно так, і спіймані цією весною на сильній течії лящ на 3.3 кг. і язь на 2.3 кг. із застосуванням плетеної волосіні цю теорію підтверджують. Проте для виведення таких трофейних риб необхідно мати певний досвід лову, для новачка результат поєдинку може закінчитися на користь риби. Це походить від того, що жодна найсучасніша котушка не встигне здати волосінь при різкому ривку риби, варто трохи пережати фрикційне гальмо. Тільки якщо фрікцион налаштований практично на вільний хід шпулі і здає волосінь навіть коли «риба зябрами двинула». Підводячи підсумок, при малому досвіді фідерної ловлі з плетінкою для крупної і/або «бойової» риби краще використовувати монофіл.

Температура повітря. Оскільки взимку ми не припиняємо ловити на фідер за наявності поряд відкритої води (від теплих стоків, наприклад), то цей чинник також актуальний. При температурах нижче -10 новачкові, якщо він взагалі зважиться вийти на рибалку з фідером, слід використовувати монофіл. При температурах нижче -15 монофіл царює практично беззастережно. Не дивлячись на всілякі просочення при використанні плетінки, мінімум втрат зведеться до останніх трьох метрів на викид за рибалку, а то і декілька годівниць відстрелиться. Не говорячи вже про те, як несолодко доводиться рукам риболова, який перед кожним закидом очищає лід з останніх метрів цієї самої плетінки.

Додаткові чинники

Є також декілька менш важливих критеріїв, які, проте, теж варто враховувати.

Інтенсивність клювання. Чим обережніше бере риба, тим більше шансів повернутися з рибалки з уловом при використанні плетеного шнура. Застосування майже нерозтяжної плетінки дає можливість уловити щонайменше і ніжне клювання, що іноді виявляється різницею між нулем і хорошим уловом. Часто цей чинник також пов'язаний з сезоном. Наприклад, восени, особливо пізньою, коли клювання вельми обережне і капризне, краще мати під рукою чуйніший інструмент.

Проте якщо умови вимушують використовувати надтонкі повідці, для фідера це 0.08-0.12 мм., то застосування плетінки чревате частими обривами повідця. Як правило, в таких складних умовах доводиться вибирати за принципом «найменше зло», але пам'ятати про це потрібно.

Сила вітру. Мається на увазі бічна складова. Оскільки ні попутний ні зустрічний вітер для фідера абсолютно не страшні. Чим сильніше дує бічний вітер, тим бажаніше застосування плетеної волосіні. Звичайно, вітер більше позначається при довгих дистанціях лову. Відносно товща моноволосінь (тут мова про 0,22-0,25 мм.) більше парусить, тому після кожного закиду утворюється більша, ніж при використанні шнура петля, а це приводить до збоїв в точності закиду, до пропуску клювань на падінні і відразу після приводнювання годівниці (поки ми вибираємо петлю).

Чинник сили вітру сильно залежить від дальності закиду. Зрозуміло, що при закиді на 20 м. вітер практично не позначається, тоді як при дистанції 100 м. навіть помірний вітер доводиться враховувати.

Сміття в товщі води. Іноді вода несе з собою всяке сміття, відмерлі рослини, опале листя і так далі, особливо ця проблема актуальна восени-зимою, а також під час повені. Плетена волосінь неначе спеціально призначена для збору всього цього сміття, тоді як з «слизькішого» монофілу більшість сміття зісковзують. Зрозуміло, що цей чинник «включається» тільки для течії. На стоячій воді він відсутній.

Також варто згадати про те, що монофіл схильний прощати новачкам помилки при виведенні, особливо це стосується крупної риби. Тонкий монофіл досить далеко летить, хоча це малоактуально, оскільки на великій дальності все одно застосовується плетінка. Плетений шнур при підсічці дає виграш в швидкості реакції на клювання, якраз через свою нерозтяжність і дає помітно якіснішу підсічку, хоча новачкам не варто старатися – легко можна порвати губу рибі або повідець.

Загальна таблиця

Отже, розглянувши все окремо, зведемо тепер все в загальну таблицю, за допомогою якої можна приблизно зрозуміти, якому виду основної волосіні віддати перевагу на майбутній рибалці.

Дистанція лову

Зверху 60м                                       +5

Від 40 до 60м                                                +2

Від 20 до 40м                                               0

До 20м                                              -1

Сила течії

Стояча вода                                      -1

Помірна течія                                    +2

Сильна течія                                     +5

Вага трофеїв

Риба до 500гр                                   -1

Риба від 500гр до кілограма           +1

Риба від кілограма до двох             -2

Риба понад два кілограм                 -5

Вид трофеїв

Короп, карась, язь, голавль, окунь -5

Лящ, густера, плітка                                    +1

Інтенсивність клювання

Надобережне клювання                  +5

Обережне клювання                                    +2

Упевнені клювання, жор                0

Температура повітря

Вище за нуль                                    0

Від -10 до 0                                       -2

Нижче -10                                         -5

Сила бічного вітру

Штиль, слабкий вітер                      0

Помірний вітер                                 +1

Сильний вітер                                  +3

Сміття в товщі води

Чиста вода                                        0

Окремі водні рослини, рідко          -2

Постійний потік сміття                   -5

Пояснення до таблиці. Кожна група складається з взаємовиключних параметрів, з яких треба вибрати лише одне відповідне значення. Отриману суму можна трактувати таким чином. Якщо вийшло позитивне число – перевага в даних умовах за плетінкою. Якщо негативне, то за монофілом. Звичайно, якщо вийде число біля нуля, скажемо з діапазону [-1,1], то це означатиме, що обидва види волосіні в таких умовах однаково хороші (або однаково погані) і слід керуватися або додатковими, менш важливими чинниками, або власними особистими перевагами.

Застосуємо цю таблицю до ряду типових умов, з якими доводиться зустрічатися на рибалці.

Річка з сильною течією, літо, об'єкти лову лящ до 1,5 кг., ловимо з русла, 60-80 м., штиль, чиста вода. Як правило, риба в таких умовах не є обережною. Маємо +8:

Дистанція лову                                            Зверху 60м                                       +5

Сила течії                                                     Сильна течія                                     +5

Вага трофеїв                                                 Риба від кілограма до двох             -2

Інтенсивність клювання                             Упевнені клювання, жор                0

Температура повітря                                    Вище за нуль                                    0

Сила бічного вітру                                      Штиль, слабкий вітер                      0

Сміття в товщі води                                    Чиста вода                                        0

Разом:            +8

Явно варто використовувати плетінку. Навіть якщо братиме річковий карась, відомий боєць, то число, що вийшло, буде +3, тобто все ще на користь плетінки, оскільки сильна течія і дальність в даному випадку є визначальними чинниками.

Середня річка, літо, помірна течія, закид 20 м., вітер помірний, риба велика до 2 кг., бере упевнено, чиста вода. Разом 0:

Дистанція лову                                            До 20м                                              -1

Сила течії                                                     Помірна течія                                    +2

Вага трофеїв                                                 Риба від кілограма до двох             -2

Інтенсивність клювання                             Упевнені клювання, жор                0

Температура повітря                                    Вище за нуль                                    0

Сила бічного вітру                                      Помірний вітер                                 +1

Сміття в товщі води                                    Чиста вода                                        0

Разом:            0

Ми отримали нуль. Тобто, враховуючи тільки ці відомості в даних умовах все одно на що ловити. Але ми ще не вирішили кого ловитимемо. Якщо це крупний язь (-5), то він відразу ж схилить чашу вагів до використання монофілу. Тоді як цільовий об'єкт лову – лящ дасть малу перевага плетінці (+1). Як я вже згадував, при результаті в діапазоні від -1 до 1 вибір чим ловити за вами. Умови однаково хороші (або погані) як для плетеного шнура так і для монофільної волосіні.

Коропове риболовецьке господарство, по простому «платник» або «рибгосп». Літо, сильний вітер, карпики до кілограма. Теж як правило клюють не соромлячись. Дистанція лову біля 30 м. Разом -2:

Дистанція лову                                            Від 20 до 40м                                               0

Сила течії                                                     Стояча вода                                      -1

Вага трофеїв                                                 Риба від 500гр до кілограма           +1

Вид трофеїв                                                  Короп, карась, язь, голавль, окунь -5

Інтенсивність клювання                             Упевнені клювання, жор                0

Температура повітря                                    Вище за нуль                                    0

Сила бічного вітру                                      Сильний вітер                                  +3

Разом:            -2

Невелика перевага на стороні монофілу. Проте, варто відвідати сусідній ставок, де попадаються особини під 3-4 кг. і чашу вагів у вигляді цифри -7 упевнено схилиться на сторону монофілу. Також якщо вітер відсутній, то у вигляді цифри -5 перевага залишається за монофілом.

Водосховище, стояча вода, об'єкт лову середній підлящик, дальність 60 м., клює обережно, літо, слабкий вітерець. Разом +7:

Дистанція лову                                            Зверху 60м                                       +5

Сила течії                                                     Стояча вода                                      -1

Вага трофеїв                                                 Риба до 500гр                                   -1

Вид трофеїв                                                  Лящ, густера, плітка                                    +2

Інтенсивність клювання                             Обережне клювання                                    +2

Температура повітря                                    Вище за нуль                                    0

Сила бічного вітру                                      Штиль, слабкий вітер                      0

Разом:            +7

Плетінка виграє, тому що ми ловимо дуже далеко і обережну рибу.

Зима -13, крупна риба від 1 кг. до 2 кг., лящ, карась, клює упевнено, дистанція лову 30 м., помірна течія, сильний вітер, вода несе багато сміття. Разом -12:

Дистанція лову                                            Від 20 до 40м                                                0

Сила течії                                                     Помірна течія                                    +2

Вага трофеїв                                                 Риба від кілограма до двох             -2

Вид трофеїв                                                  Короп, карась, язь, голавль, окунь -5

Інтенсивність клювання                             Упевнені клювання, жор                0

Температура повітря                                    Нижче -10                                         -5

Сила бічного вітру                                      Сильний вітер                                  +3

Сміття в товщі води                                    Постійний потік сміття                   -5

Разом:            -12

Монофіл переміг за явною перевагою, оскільки визначальними чинниками в даному випадку є мороз і сміття, яке несе вода, а також часті клювання крупного карася.

Треба розуміти, що приведена таблиця вельми умовна і є визначальні чинники, які часто можуть зробити вибір однозначним. Наприклад, при температурі повітря нижче 10 градусів про все останнє можна забути і брати з собою монофіл. Або при дистанції лову 100 м. можна так само сміло діставати з рюкзака шпулю з плетінкою. Аналогічно, буває що по річці пливе стільки сміття, що навіть при лові на монофіл доводиться перезакидати через налипання сміття і стягання годівниці з місця. А із застосуванням плетінки лов в таких умовах взагалі буває неможливим, особливо взимку, коли це загрожує забиванням тюльпана гряззю і поломкою вершини.

Чим ловить автор?

Автор віддає перевагу плетінці практично у всіх випадках через переваги як при дослідженні «простукуванні» дна, так і при індикації клювань. Іноді при цьому доводиться миритися з деяким відсотком «зайвого» сходу. Після виходу плетеного шнура Whiplash Pro 0.06, який вдало поєднує в собі при невеликому діаметрі (не звертайте уваги на цифру 0.06, якщо порівнювати з Fireline, то вийде десь між 0.1 і 0.12, ближче до останньої цифри) завидну міцність на розрив, з'явився універсальний варіант одного діаметру для практично будь-яких умов лову. Проте взимку, в жорсткі холоди, використовую монофіл і якщо відомо, що ловитиметься виключно трофейна риба, також віддам перевагу монофілу.

Який же висновок можна зробити з викладеного вище? Ті риболови, які хочуть бути готовими до лову в будь-яких умовах, повинні мати в своєму риболовецькому ящику мінімум дві шпулі з плетінкою і монофілом і розумно, ретельно зваживши всі «за і проти» (а не просто скориставшись орієнтовною таблицею) застосовувати їх залежно від умов, що складаються на конкретній рибалці.

------------------------------ 

Копіювання матеріалів дозволено тільки із згоди автора із посиланням на сайт www.on-fishing.ucoz.com - Риболовля на Горохівщині.
Категория: Донна ловля | Просмотров: 1271 | Добавил: Vasya | Теги: волосінь, фідер для новачка, що намотати на фідер, монофіл, шнур для фідера, шнур, волосінь для фідера, плетінка, ловля на фідер, фідер | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Архив записей

photo
Наш опрос
Скільки років Ви ловите рибу?
Всього відповідей: 70


Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Друзья сайта
  • Все об играх
  • Мой заработок в Интернете
  • Пошук

    Copyright MyCorp © 2024Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz