Главная Риболовля на Горохівщині Регистрация

Вход

Приветствую Вас Гість | RSSСубота, 20.04.2024, 09:41
Меню сайта

Форма входа


Статті про ловлю риби
Новини [45]
Новини про риболовлю на Горохівщині, Волині, Україні та в цілому світі
Риби [17]
Риби, які можна піймати в Горохівському районі.
Спінінгова ловля [55]
Все що стосується спінінгової ловлі
Боковий ківок (літня мормишка) [8]
Все про ловлю риби з боковим ківком або літня мормишка
Поправочна ловля [30]
Ловля на поправочну вудочку та все що з нею пов’язано
Донна ловля [23]
Класична донна ловля, фідер, пікер – техніка и тактика ловлі
Ловля риби з льоду [37]
Все, що стосується риболовлі з льоду.
Риболовні аксесуари [40]
Риболовні речі, дякуючи яким ловити рибу більш зручно та приємно.
Зроби сам! [27]
Все, що можна зробити своїми руками для рибної ловлі.
Відео про риболовлю [17]
Відео яке мені сподобалось і з якого можна почерпнути щось корисне.
Кухня [23]
Смачні страви, які можна приготувати з пійманої риби
Блог [98]


Главная » 2011 » Листопад » 2 » Поради карпятникам - I
23:39
Поради карпятникам - I

Шановні користувачі, не забувайте коментувати статті і виставляти їм оцінки. Також голосуйте в наших опитуваннях. Буду вам дуже вдячний.
--------------------------------------------------------------------

Мій блог про рибалку - фішингюкрейн на блогспот

Частина 1

В даний час дуже швидкими темпами зростає популярність спортивних методів ловлі коропа. Все більше число українських рибалок віддає перевагу короповим вудилищам з волосяним оснащенням - макушатникам, закидушкам, китайським спінінгам з годівницею-пружиною і масою гачків.

У чому ж принципова відмінність спортивних методів ловлі коропа, винайдених англійськими рибалками які увійшли в наш побут під терміном карпфішінг, від традиційних?

Карпфішінг - це, перш за все, особлива філософія, яка являє собою сприйняття коропа не як гастрономічного об'єкта, а як гідного суперника і джерело отримання позитивних емоцій. Адже саме позитивні емоції сприяють продовженню нашого життя і роблять її повноцінною.

Виходячи з особливого ставлення до об'єкта лову, всі її методи націлені на те, щоб наскільки можливо знизити ймовірність нанесення травм рибі в процесі її підсічки і виведення, а також на запобігання можливості загибелі риби у разі обриву снасті. Спортсмени-карпятники дотримуються принципу «зловив-відпусти» - вся спіймана риба з усією обережністю звільняється від гачка на спеціальному маті і повертається назад у водойму (трофейні екземпляри після зважування та фотосесії на пам'ять). Переконувати початківців рибалок дотримуватися цього принципу вважаю неетичним, до його розуміння кожен повинен прийти сам.

Іншою важливою особливістю спортивного лову коропа є забезпечення самозасікання риби при клюванні. Як правило коропова рибалка триває не менше доби (зазвичай двоє-троє діб). Природно, протягом такого тривалого часу неможливо постійно стежити за вудилищами. Ось тут-то і приходять на допомогу спортивні снасті, при клюванні на які риба засікається сама, даючи рибалці час на те, щоб підійти до вудлища, виконати підсічку і приступити до процесу виведення.

Застосування спортивних снастей дозволяє на рівних боротися з трофейними екземплярами коропа і амура (піймання яких і є основною метою більшості карпятників) з використанням досить тонких лісок, що робить процес лову ще більш захоплюючим.

Карпфішінг - це не тільки особливі снасті, але й особлива стратегія і тактика вибору точки лову та залучення до неї риби, для реалізації якої застосовуються специфічні прийоми і методи підгодовування і дослідження дна водойми.

Поєднання «правильних» снастей і добре продуманої стратегії і тактики дозволяє рибалкам добитися видатних результатів при максимумі позитивних емоцій від самого процесу ловлі. Очевидно в цьому і полягає секрет популярності сучасного карпфішінга.

Цей матеріал написаний для того, щоб допомогти рибалкам, які бажають долучитися до сучасних спортивних методам лову коропа і не мають безрозмірного бюджету, підібрати свій перший комплект необхідних снастей і устаткування і, можливо, уникнути помилок, що здійснюються багатьма новачками.

Існує думка, що карпфішінг є спортом для обраних, оскільки пов'язаний з дуже високими матеріальними витратами. Це не зовсім так. Дійсно, в силу специфіки коропового лову снасті повинні бути міцними і надійними, а міцність і надійність коштують грошей. При виборі снастей в умовах обмеженого бюджету дуже важливо знайти розумний компроміс між ціною і якістю - краще поступитися престижністю марки виробника, ніж міцністю і надійністю снасті. Є речі, на яких можна заощадити, а є ті, на яких економити ні в якому разі не можна. Поговоримо про це докладніше.

Основними елементами спортивної коропової снасті є: вудилище, котушка, звуковий та візуальний сигналізатори клювання, стійки для розміщення вудилищ. Крім того, знадобляться волосінь, шок лідер, протизакручувач, грузила, повідці і власне насадка.

Коропові вудилища мають довжину від 3.6 м до 3.9 м і бувають як телескопічними, так і штекерними (що складаються з двох або трьох частин). Телескопічні вудилища дуже компактні і мають низьку вартість, але я б не рекомендував їх використання навіть початківцям, оскільки надійність таких вудилищ істотно нижча ніж у штекерних зважаючи на велику кількість стиків між окремими елементами (а кожен стик знижує надійність вудлища). Крім того, такі вудилища, як правило, не дозволяють здійснювати силовий закид важких грузил на значну дистанцію (що в деяких обставинах є нагальною необхідністю).

При виборі вудилищ штекерного типу насамперед слід виходити з того, яким транспортом ви будете добиратися на водойму: якщо на автомобілі, однозначно слід віддати перевагу двоскладовим вудилищам, якщо громадським транспортом, доведеться задовольнятися трискладовим. Двоскладові вудилища, як правило, мають кращий лад бланка і більш високу надійність (за рахунок меншої кількості стиків).

Далі слід визначитися з довжиною і тестом вудилища. Довжину сучасних коропових вудлищ прийнято вказувати в футах (один фут дорівнює 30.48 см). Стандартними є вудилища наступної довжини: 12, 12.5 і 13 футів. Як правило, чим вищий і важчий рибалка, тим більшої довжини вудилище є для нього зручнішим.

Другою важливою характеристикою вудилища є тест. Тест прийнято вказувати в фунтах (Lb).

Фото 1

Він показує яку вагу потрібно підвісити до кінчика вудилища для того, щоб його вершинка зігнулася під кутом 90 градусів. Сама по собі ця характеристика мало що говорить нам з практичної точки зору. Єдине що можна стверджувати напевно - чим більше тест вудилища в одній лінійці одного виробника, тим більшої ваги вантаж можна закинути без ризику зламати вудку. Рибалки виробили наступне емпіричне правило, яке працює в більшості випадків: оптимальний для закидання ваги грузила в унціях (Oz) дорівнює тесту вудилища в фунтах ± 0.5 унції (одна унція дорівнює 28.3 грама). Тобто, якщо тест вудилища складає 3.5 фунта, оптимальна вага вантажу для нього знаходиться в межах від 3-х до 4-х унцій або від 85 до 113 грам. Вага фірмових грузил вказується в унціях, тому підбирати їх по тесту вудилища дуже зручно.

Для початківців я б рекомендував вудилища з тестом 3-3.5 фунта.

Ще один параметр вудилища, який впливає на зручність виконання закидання, це довжина хвата, тобто відстань між кистями рук рибалки при виконанні закидання. Цей параметр визначається відстанню від комля вудлища до катушкотримача. Вважається, що хват вудилища оптимальний, якщо при упорі комля під пахву і витягуванні руки вздовж бланка її кисть опиниться у верхній частині катушкотримача (або близько до цього положення).

Вибір конкретної моделі вудилища вимагає індивідуального підходу. Тут поради давати дуже складно. Я не рекомендував би (навіть при необмеженому бюджеті) починати з дуже дорогих вудлищ. Дороге вудилище буде гальмувати ваш розвиток, оскільки буде робити за вас частину роботи при закиді і пробачить багато помилок - це позбавить вас стимулу самовдосконалюватися. Крім того, практично кожне дороге вудлище має свій характер, я б сказав «норов», і уживетеся ви з ним чи ні, невідомо. Тим більше, коли вибір здійснюється за відсутності практичного досвіду. Рекомендую почати з відносно недорогих вудилищ вартістю від 150-200 грн. до 400-500 грн. Раджу придивитися до продукції польських виробників (наприклад, Jaxon і Tandem Baits). А ось від покупки на ринку китайського вироби «ноу нейм» краще утриматися. Дуже гарне придбання можна зробити, скориставшись розділом «Продам» різних українських коропових форумів (карпятники в основному люди акуратні і вживані снасті найчастіше знаходяться в дуже хорошому стані).

У міру набуття практичного досвіду ви самі зрозумієте чого хочете від вудилища, чого вам не вистачає зараз, і зможете вже більш усвідомлено вибрати собі наступну, швидше за все, більш дорогу модель.

Вибір недорогої, але надійної котушки зробити досить просто в силу обмеженого числа представлених на ринку моделей таких пристроїв. Сучасні коропові котушки діляться на два основні класи: з бейтраннером і без нього. Бейтраннер - це додатковий фрикційний тормоз, який відключається або натисканням на спеціальну скобу, або поворотом рукоятки котушки. Сперечатися про те, які котушки краще, можна нескінченно, це справа смаку. Особисто я користуюся котушками без бейтраннера, у ціновій категорії 600-800 грн. (Дешевші котушки купувати категорично не раджу).

Фото 2

Дуже зручно, якщо в комплекті з котушкою продається запасна шпуля. У цьому випадку на різні шпулі можна намотати різні волосіні і міняти шпулі в залежності від умов лову.

На українському ринку широко представлені різні електронні сигналізатори клювання, вартість яких може коливатися від 50-70 до кількох тисяч гривень.

Звичайно, дуже зручні сигналізатори, передають радіосигнал на пейджер в радіусі 100 і більше метрів, але ціна комплекту прийнятної якості з трьох таких пристроїв і пейджера починається від двох тисяч гривень і може досягати 8-10 тисяч. Для початку можна обмежитися звичайними сигналізаторами китайського чи українського виробництва вартістю 50-70 грн., Наприклад, Flagman Bite Dog або Golden Catch S-30.

Фото 3

Щоб уникнути відмови таких пристроїв у процесі лову під дощем краще відразу акуратно розібрати сигналізатор і покрити його електронну плату захисним лаком. В процесі нанесення лаку потрібно уважно стежити за тим, щоб він не потрапив всередину органів регулювання. Виконуючи складання та розбирання, намагайтеся не згинати плату, в іншому випадку високий ризик поломки чутливого елемента сигналізатора, поміщеного в скляну колбу (геркона).

Закінчуючи тему електронних сигналізаторів, хочу настійно попросити початківців карпятників не лінуватися вимикати сигналізатори в процесі їх налаштування після кожного перезакиду снасті. Пам'ятайте про те, що ви не одні на березі, і безперервний писк з вашого табору буде дуже дратувати сусідів. Дотримання неписаних правил хорошого тону - одна з відмінних рис більшості рибалок-карпятників.

Для нормальної роботи сигналізатора (особливо, якщо риба після клювання рухається в бік берега) необхідний візуальний сигналізатор, який виконує дві функції: натягує волосінь, вміщену на ролик електронного сигналізатора, і допомагає візуально визначити напрям покльовки (на берег або від нього). Візуальні сигналізатори бувають двох основних типів: у вигляді грузика на ланцюжку (так звані бати) і у вигляді системи з грузиком на важелі (свінгери). Бати і свінгери можуть бути оснащені вбудованим світлодіодом, загоряється при клюванні і підключається до спеціального виходу електронного сигналізатора (дуже зручно вночі). Вибрати бат або свінгер також є справою смаку. Я віддаю перевагу свінгерам зважаючи на простоту регулювання зусилля натягу волосіні простим зрушенням грузика по важелю і відсутності помилкових спрацьовувань електронного сигналізатора навіть при дуже сильному вітрі.

Хороші свінгери випускає компанія Fox, але їх ціна починається від 250 з невеликим гривень, зате прослужать вони довгі роки.

Фото 4

Популярні серед українських рибалок вироби фірми Golden Catch представляють собою певний компроміс між ціною і якістю: ціна дуже хороша (близько 65 гривень за свінгер з підсвічуванням), але при різкій підсічці такі вироби досить часто ламаються через невисоку якості пластмаси (тому краще відразу купити 1-2 запасних свінгера, щоб не мати проблем на риболовлі). Я не пишу про те, чим не користувався, можливо, вдасться підібрати непоганий виріб однієї з польських фірм (перед покупкою краще порадитися з рибалками, які користуються аналогічними пристроями). Ідеальним рішенням, напевно, було б придбання вживаних свінгерів Fox (нехай навіть без підсвічування).

Вудилища і сигналізатори можна розташовувати як на окремих стійках, встромляли в берег, так і на спеціальних підставках для декількох вудилищ, так званих род подах. Підставки коштують набагато дешевше, займають менше місця, вони легші і дають велику гнучкість при розміщенні вудилищ (дозволяють встановити вудилища на будь-якій зручній відстані один від одного і направити їх під будь-яким кутом до берега).

Род под незамінний при лові з дерев'яних містків або бетонних дамб, де не можна увіткнути окремі стійки. Мінімальна вартість род пода прийнятної якості складає близько 600 грн., а пристойна модель «затягне» на дві-три тисячі гривень.

Крім того, вудлища на род поді встановлюються досить близько одне до одного, що може створити починаючому карпятнику істотні ускладнення в процесі виведення риби. Тому, якщо передбачувані умови лову дозволяють користуватися окремими стійками, я настійно рекомендую придбати саме їх.

Дуже гарні стійки, що мають трикутний перетин (вони не прокручуються в ґрунті навколо своєї осі), недорогі стійки такого типу виробляють, наприклад, українська компанія Флагман і французька фірма Star Baits.

Наступний важливий елемент коропової снасті - це волосінь. На волосіні економити ні в якому разі не можна, адже в процесі виведення такої сильної риби як короп вона відчуває дуже великі навантаження, особливо за наявності в зоні лову корчів, водоростей, каміння та інших перешкод.

Чим тонша і еластична волосінь, тим більш далекий закид вона дозволяє виконати (за інших рівних умов). Але за відсутності практичного досвіду захоплюватися надто тонкими волосінями я б не радив. На мою думку, доцільно почати з волосіні діаметром 0.3 мм.

Зазвичай «коропова» волосінь продається у великих розмотування (від 1000 м і більше). В результаті ціна одного метра виходить не настільки вже великою.

Для забезпечення максимальної дальності закидання шпуля котушки повинна бути заповнена волосінню майже до самого бортика (на 1-2 мм не доходячи до нього).

Коропові котушки мають достатньо місткі шпулі, що дозволяють намотати декілька сотень метрів волосіні діаметром 0.3 мм. З метою розумної економії коштів я б рекомендував намотувати на шпулю приблизно 300 метрів волосіні. Чому саме стільки?

Дистанція лову при закиданні з берега часто становить 100 і більше метрів, а при завезенні снасті на човні, набагато більше. Ще необхідно забезпечити достатній запас на випадок боротьби з трофейним екземпляром, який в змозі стягнути з вашої котушки кілька десятків метрів волосіні. Крім того на риболовлі не рідкісні «глухі» зачепи, що змушують рибалку обривати волосінь. Якщо на котушці буде намотано, скажімо, всього 150 метрів, то обірвавши 80 з них, ви будете змушені просто викинути 70 метрів (які у вас осталися на котушці) і намотати новий відрізок волосіні. У результаті відбувається не тільки нераціональна втрата грошей, але, що ще більш важливо, істотна втрата часу, який на риболовлі часом на вагу золота.

Отже, сподіваюся я переконав вас намотати на шпулю своєї першої котушки саме 300 метрів волосіні. Яким чином це зробити, щоб забезпечити правильне заповнення шпулі, не знаючи її місткість? Насправді дуже просто.

На коробках більшості котушок вказується такий параметр як retrieve або line per handle turn, який вказує, скільки волосіні намотується на котушку за один оборот рукоятки. Розділивши 300 м на значення цього параметра (природно, теж у метрах) ви отримаєте число оборотів рукоятки, яке потрібно виконати, щоб намотати на шпулю 300 метрів волосіні. Порада: додайте до обчисленого число оборотів приблизно 20 відсотків, оскільки заявлені на коробці параметри, як правило, відповідають практично повністю заповненої шпулі, а ви будете починати намотування на порожню шпулю, діаметр якої значно менше заповненого.

Якщо параметр retrieve або line per handle turn немає, намотку можна зробити двома способами.

Виміряти штангенциркулем діаметр шпулі, за шкільною формулою порахувати довжину її кола:

L = p * D, де:

L - довжина кола;

p - число пі (приблизно 3.14);

D - виміряний діаметр шпулі.

Далі шукаємо на коробці такий параметр як gear ratio (передавальне число), який вказує, скільки оборотів здійснює шпуля при одному обороті рукоятки котушки. Тобто, якщо передавальне число становить 4.3:1, то за один оборот рукоятки шпуля здійснює 4.3 обороту.

Помноживши передавальне число на раніше обчислену довжину кола шпулі, дізнаємося скільки волосіні намотується на шпулю за один оборот рукоятки (тобто фактично ми вирахували значення параметра retrieve). Розділивши 300 м на обчислена значення (в метрах) отримаємо потрібну кількість обертів.

Ті, у кого зовсім погано з математикою (чи ні штангенциркуля), можуть скористатися іншим більш трудомістким способом. Намотайте на котушку 15-20 метрів непотрібної волосіні. Встановіть котушку на вудилище, протягнувши лісочку в його кільця. Прив'яжіть до кінця волосіні який-небудь грузик. Знайдіть плоску рівну поверхню завдовжки не менше 5 м (наприклад, підлога коридору). Покладіть грузило, відкиньте скобу котушки і відійдіть від грузила з вудилищем на 5 метрів (або наскільки дозволяє обрана вами поверхня). Закрийте скобу і натягніть волосінь обертанням рукоятки котушки. Тепер зробіть кілька повних обертів рукоятки котушки. Виміряйте відстань, яку пройшло грузило, і розділіть його на число зроблених обертів рукоятки. Ви отримаєте значення параметра retrieve. Далі поступаємо як описано вище.

Закінчивши обчислення, намотуємо на шпулю 300 метрів волосіні, відрізаємо її від бобіни. Для того щоб повністю заповнити шпулю не доходячи 1-2 міліметра до бортика, скористайтесь старою непотрібною волосінню чи любою найдешевшою волосінню відповідної довжини.

Зніміть заповнену шпулю з котушки і встановіть запасну. Тепер просто перемотайте волосінь із заповненою шпулі на порожню. В результаті стара волосінь опиниться внизу (її називають бекинг), а основна зверху. Шпуля гарантовано буде заповнена правильно.

Хочу застерегти занадто економних рибалок від спокуси скористатися для бекинга ізоляційною стрічкою, лейкопластиром і т. д. У жодному разі не робіть цього. Нижня частина шпулі відчуває колосальний тиск від вищерозташованих витків волосіні. Цей тиск видавить клей з ізоляційної стрічки або лейкопластиру на основну волосінь, ще негативно позначиться на її якості.

Трохи про вибір волосіні.

У спеціалізованих магазинах, орієнтованих на продаж коропових снастей, представлений досить широкий асортимент якісних лісок для карпфішінга. Їх розривне зусилля як правило вказується не у звичних для нас кілограмах, а в фунтах (один фунт дорівнює 0.454 кг). Тому побачивши на етикетці волосіні напис 10 Lb, слід розуміти, що її розривне зусилля становить 10 фунтів або 4.54 кг (волосіні діаметром 0.3 мм зазвичай мають саме таке значення розривного зусилля). Можливо вам здасться, що 4.54 кг занадто мало для успішної ловлі великого коропа. Запевняю вас, це не так. По-перше, більшість серйозних виробників (особливо англійських) схильні до значного заниження міцності параметрів лісок. По-друге, для коропових лісок значення розривного зусилля вказується не на гладкому відрізку, а на вузлі (де міцність мінімальна). Лісочка на 10 Lb дозволяє без всяких проблем вивести коропа вагою далеко за 10 кг.

З відносно недорогих, але дуже якісних лісок можу порекомендувати Daiwa Infinity Duo і Sufix XL Strong. Більш дорогі, але дуже високоякісні волосіні випускає ряд англійських виробників, наприклад: Fox, Kryston, Gardner.

Щоб уникнути прикрих обривів після кожної рибалки слід перевіряти стан декількох останніх метрів волосіні і при необхідності обрізати їх. Рекомендую не використовувати волосінь більше одного сезону - її вартість непорівнянна з потенційним ризиком втрати трофея.

Для повного комплекту вам залишиться придбати елементи оснасток (гачки, повідкові матеріали, грузила і т. д.), підсак, стілець або крісло, наживки й підкормку і ще багато дрібниць і елементів спорядження. Але це тема для окремої статті.

Намагайтеся придбати все необхідне для коропової риболовлі в спеціалізованих магазинах. По-перше, це дасть вам гарантію якості товару, що купується, по-друге, ви зможете отримати від продавця кваліфіковану консультацію, яка допоможе вам остаточно визначитися з вибором конкретних моделей і елементів снастей і оснащень.

В умовах вкрай обмеженого бюджету краще придбати якісний комплект для одного вудилища, ніж кілька снастей, надійність які викликають сумніви.

Пам'ятайте, коропова ловля прекрасна своєю непередбачуваністю, в будь-який момент може клюнути Він - короп вашої мрії. Повірте, ви ніколи не пробачите собі заощаджених грошей, якщо (не дай Бог) Він буде упущений через заклинившу котушку, зламаного вудилища, обірваної низькоякісної волосіні або разогнувшогося гачка.

Удачі на тернистому шляху карпфішінга.

------------------------------

Копіювання матеріалів дозволено тільки із згоди автора із посиланням на сайт www.on-fishing.ucoz.com - Риболовля на Горохівщині.

Категория: Донна ловля | Просмотров: 3017 | Добавил: Vasya | Теги: карпова волосінь, Коропові котушки, стійки для рибал, карпятник, карпфішінг, електронні сигналізатори клювання, рибалка, карпфішинг, Коропові вудилища | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Архив записей

photo
Наш опрос
Я найбільше люблю ловити…
Всього відповідей: 145


Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


Друзья сайта
  • Все об играх
  • Мой заработок в Интернете
  • Пошук

    Copyright MyCorp © 2024Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz