Шановні користувачі, не забувайте коментувати статті і виставляти їм оцінки. Також голосуйте в наших опитуваннях. Буду вам дуже вдячний.
--------------------------------------------------------------------
Сьогодні полиці риболовецьких магазинів просто ломляться від різноманітних прикормок і привад. Виробники розфасовують свій товар, як в невеликі пакети, так і в 30-кілограмові мішки. Сотні тонн цього добра кожного року опускаються на дно наших водоймищ. У рекламних буклетах виробники завіряють, що саме їх підкормка супер-мега ефективна. Так, багато з них діючі, але ціна при цьому може добре кусатися. Насправді, якщо добре розібратися, то у самостійному виготовленні підкорми і привади немає нічого складного. До речі, деякі риболови в цілях економії самостійно змішують куплену підкормку з саморобною. Отже, розберемося що таке підгодувала, а що таке привада.
Прикормка і привада служать для одної цілі – привернути увагу риби до місця ловлі. Прикормка – це дозована подача кормових речовин в місці ловлі під час риболовлі. А привада – це подача кормових речовин протягом тривалого часу до риболовлі. Вона здійснюється з метою зібрати рибу в підкормленому місці і розрахована на то, що риба запам'ятає місце та інстинктивно буде сюди припливати, незалежно від того, є тут їжа чи немає.
Дія підкорми і привади аналогічна і полягає в наступному: за допомогою частинок корму, що знаходяться в товщі води за воду і запаху від них, риба притягується і концентрується в одному місці. Внаслідок великої концентрації риби на невеликій частині виникає харчова конкуренція, що у свою чергу сприяє підвищенню активності риби.
В основному підкормки застосовують при лові риб сімейства коропових, таких як: короп, карась, лящ, плотиця, густера та ін. Але підкормки можуть вплинути і на хижих риб. Коли, завдяки підгодівлі, на невеликій частині водоймища концентрується і активізується риба, таке скупчення не може залишитися без уваги таких хижаків, як окунь і щука. А якщо до складу прикормки вводяться інгредієнти тваринного походження (черв'як, опариш мотиль), то на таку підкормку зберуться зграйки окунів, йоржів, судачків. Правда, хижаки будуть невеликих розмірів.
З наукової точки зору в складі підкомок і привад розрізняють дві основні групи компонентів. Перша група – це основа («наповнюючі речовини») друга група – це ароматизуючі речовини. Залежно водоймища, сезону, виду риби та інших умов, підбирається компонентний склад прикормки. При цьому потрібно знати, як поводиться риба з харчової точки зору різних погодних умовах. Існують деякі науково підтверджені залежності. Так. чим вище температура води, тим більше корму вживається представниками сімейства коропових.
Щоб змусити рибу більше їсти, в прикормлювання додають компоненти, що містять рослинні масла, такі як соняшникове, кукурудзяне. Діло в тому, що масла дають послаблюючий ефект.
В основному структура підкормки складається з наступних компонентів: за основу береться суміш панірувальних сухарів з будь-яких злакових або кукурудзи, застосовується будь-яка в’язка речовина, наприклад, вівсяні пластівці. При цьому в’язкої речовини, не повинно бути багато – приблизно третя частина. Виготовивши основу, в неї вже можна додавати ароматизуючі речовини. Тут вже потрібно знати, який саме з ароматів любить риба на конкретному водоймищі в даний час. Тому досить розумно поступити таким чином: зробити основну підкормку, та розділити її на декілька частин, в кожну з яких додати різний ароматизатор. Ароматизатором може служити як натуральна сировина (насіннячка соняшникові, макуха і т.д.), та покупні ароматизатори з флакончиків – так звані атрактанти. Зараз їх вибір просто величезний, головне – використовувати без фанатизму. Інакше, якщо переборщити з ароматом, замість очікуваного хорошого клювання може бути повна тишина.
У основу підкормки можуть вводитися добавки, як живого, так і рослинного походження. При ловлі риб сімейства коропових абсолютно доречне додавання в підкормку рослинних компонентів, заздалегідь піддаються термічній обробці: варенню, розпарюванню. Такими компонентами можуть бути кукурудза, овес, перловка, горох і т.д. Загалом, основа робиться практично з чого завгодно.
Існує певна закономірність – якщо до складу підкормки входять компоненти тваринного походження, то наживку краще застосовувати тваринну, оскільки риба братиме її більш охоче, ніж рослинну наживку.
Найпростішим способом закиду підкормки в потрібне місце є скачування кулі і закид її рукою. Але, як показує практика, таку кулю досить важко закинути на відстань, що перевищує 20 метрів. Тому риболови успішно використовують технічні пристосування. Одним з них спеціальна рогатка, за допомогою якої можна з високою точністю стріляти невеликими кулями підкормки на досить великі відстані.
Можна також використовувати спеціальні трубки для метання куль. Головне, кулі виготовляти такої щільності, щоб вони не розпадалися під час польоту. Окрім цього, для доставки підкормки на дальню відстань багато риболовів використовують кораблик (пліт). Процес виглядає таким чином. До гумки прив'язується грузило закидається на потрібну відстань. Потім гумка натягається, до неї прив'язується невеликий пліт. До плоту прив'язується волосінь і кладеться необхідна кількість підкорки. Потім, гумка плавно відпускається і тягне за собою пліт. Досягнувши потрібного місця, необхідно смикнути за волосінь, щоб пліт перекинувся, та прикормка опинилася у воді. А якщо ловля відбувається по напряму вітру, то гумка не потрібна – пліт можна просто відпустити по хвилях і в потрібний момент його перевернути.
Щоб підкормка працювала ефективно, під час змішування сухих компонентів з водою потрібно дотримувати балансу. Якщо в прикормці буде дуже багато води, то вона може стати як тісто, якщо мало – то компоненти погано склеяться собою, течія винесе її частинки далеко за передбачуване місце ловлі. Більшість риболовів практикують змішування підкормки з водою безпосередньо на місці, використовуючи воду водоймища.
Для того, щоб риба наїдалася не швидко, підкормку змішують з так званим баластом (землю, глину, пісок). До того ж, розбавлена баластом прикормка стає важчою, що дозволяє закидати її на дальні відстані. І на течії балласт перешкоджає швидкому розмиванню підкормки під водою.
Правильно поєднувати підбирати компоненти зовсім не важко. Особливо, якщо користуватися готовими перевіреними рецептами, які можна знайти в Інтернеті або в риболовецьких виданнях. Втім, експерименти та фантазію ніхто ще не відміняв.
Найголовніше правило використання підкормки та привад звучить так – краще недогодувати, чим перегодувати. Нерідко зустрічається така картина – на водоймище приїжджають риболови, привозячи з собою пів багажника підкорми. Весь цей корм щедро висипається у водоймище. А по підсумку дня звучить обурена фраза: «Дивно, чому риба не клює». Рибаки винять погоду, тиск, та інші чинники, але тільки не свою завзятість в годуванні, адже уміння дотримувати баланс та правильно підгодовувати рибу приходить з досвідом.
------------------------------
Копіювання матеріалів дозволено тільки із згоди автора із посиланням на сайт www.on-fishing.ucoz.com - Риболовля на Горохівщині.
|