Вступ
«Якщо є вода - значить є і риба» - саме так можна сказати про більшість водойм, де мешкає ротан, і, найчастіше, тільки ротан. Ця рибка досить невибаглива, - дана обставина і визначила таку розлогу акваторію, яку став заселяти ротан. Ротана-головешку можна зловити як на річці зі швидкою течією (хоча і дуже рідко), так і на стоячому водоймищі. Основними місцями лову ротана у мене стали численні невеликі ставки зі стоячою водою. На вигляд неприваблива риба стає цікавим об'єктом лову, оскільки піймання ротана більше 100 грамів приносить не менше радості і вимагає не менше старань, ніж піймання будь-якої іншої риби такого ж розміру. Для лову цієї риби я використовую кілька комплектів зимових снастей, про які далі і піде мова.
Снасті
Вже близько 6-ти років ловлю ротана взимку, і першим вудилищем стала «балалайка», яка успішно збереглася досі (на фото вона друга зліва).
Даний тип вудок мене влаштовує практично у всьому, тому прикупив собі ще декілька штук. Особливу увагу варто звертати на матеріал контейнера для шпулі і на якість підгонки нечисленних елементів. З часом у деяких моделей відбувається деформація матеріалу корпусу або контейнера, що призводить до підклинювання шпулі і в ряді випадків створення петель усередині вудки. За якістю виготовлення сподобалися вудки Salmo IFR-1000. Як показує практика, форма вудки - річ індивідуальна. Для себе класичні «балалайки» не можу поставити на перше місце, мені набагато зручніше здійснювати потрібну гру приманкою вудилищами, що мають циліндричну форму ручку. Окремо для себе виділяю спортивні балалайки типу «ярославські від MASTER», знайти їх у нас в місті останні два роки не представляється можливим, так що поступово перейшов на доступні Salmo Ice Drug. Використовую вудки даного форм-фактора укупі з покупними лавсанови кивками різної довжини і жорсткості.
Сторожці з лавсану віддаю перевагу при лові будь-якої риби (причому дані сторожки не допрацьовую). Останнім часом в моєму арсеналі стали з'являтися і металеві моделі, які підбираю таким чином: виходячи з передбачуваної ваги мормишок беру сторожок (по можливості найбільшої довжини) і загинаю його вгору таким чином, що б у робочому положенні кут становив порядку 30 градусів. Таким чином, мені зручніше здійснювати різноманітну гру мормишкою. Пружинні сторожки з кулькою на кінці зручні якщо ловля відбувається на кілька вудлищ і вони просто лежить біля лунки - такий сторожок добре видно з далека.
Ловити ротана можна, мабуть, на будь-яку зимову снасть - будь-то поплавець, мормишка, блешня, балансир або жерлиця. Ловля на жерлиці, як правило, не так ефективна з причини відсутності великих екземплярів ротана в більшості водойм. За моїми спостереженнями, ловлю найбільших екземплярів, що водяться у водоймі, доцільніше здійснювати на блешні, мормишки і рідше балансири.
Якщо з «балалайками» я використовую дрібні і середні мормишки з мого арсеналу, то з більш великими мормишкми, блешнями і балансирами більш зручним здалося вудилище «колесо».
При цьому даний вольфрамовий «демон» для мене вже великий ... (демон зліва і три «робочих» Ротанячих чортика).
За рахунок більшої довжини і наявності зручної неопренової ручки вудилище дозволяє робити необхідні коливання приманки. Мінусом даного вудильника стало те, що він нерозбирається - це створювало спочатку деякі труднощі в транспортуванні.
Присутні у мене також і деякі моделі саморобних вудилищ, які в основному роблю з щільного мікропористого пінопласту. Шестики використовую невідомого виробника, закуплені колись в чималій кількості. Основним критерієм при підборі шестика виступає довжина і наявність амортизуючих властивостей. До такого висновку прийшов виходячи з практичних спостережень - схід риби в момент підсікання, або поки витягування проводиться тільки за рахунок підйому вудки, відбувається рідше, якщо використовувати більш м'який шестик.
Волосінь
Якихось принципових вимог до волосіні при лові ротана немає. Але от якщо ви зважилися вибрати для його лову найлегші снасті і потрібно використовувати волосінь перетином 0,06 - 0,1 мм - тоді вже краще вибирати її з стійким до стирання покриттям. Коротенько з того, що я використовував:
- Stream «Premiun Ice» - з плюсів тільки досить висока стійкість до пошкоджень. Волосінь на морозі сильно втрачає свою еластичність, швидко обмерзає. Із заявлених 0,12 мм - 0,132 мм.
- Dragon «Winter Millenium» - еластичність не втрачає, досить довговічна, має захисне покриття.
- Cottus «fl Tournament» - непогана волосінь. 0,1 мм (реально 0,114 мм) із заявлених 1,06 кг тримає 0,9 кг практично з усіма вузлами.
- Morgan «ALASKA»-вперше зустрів таке - 0,1 мм виявилося 0,091 мм. Невелика розтяжність, заявлено 1,9 кг, а ось реально виявилося, що витримує 1,1 кг.
- Balsax «ICE POWER» і «NORDIX» - на сезон піде, а от далі ... збільшується факт непередбачуваності - то на вузлі порветься при незначних навантаженнях, то блешня «потоне» під час гри.
- Salmo «Ice Leader» і «Ice Sinking». Відповідають заявленим характеристикам і по міцності і по товщині. «Ice Sinking» використовую темно-зеленого кольору - на клюванні ротана, як мені здалося, ніяк не відбивається. Останнім часом віддаю перевагу волосіні «Ice Leader».
При тестах використовував півметрові відрізки волосіні, вузол clinch.
Робити категоричних висновків про те, яку волосінь застосовувати, я не стану. Використання перетину 0,06 мм все ж призводить до зрізу мормишок (раз-два за кілька активних рибалок). 0,08 мм-0,1 мм використовую для лову на мормишки. 0,12 мм для лову на блешні і балансири
Приманки
З самого початку лову ротана взимку не брав до уваги ті забобони, що найкраще він ловиться на великі мормишки або невеликі блешні. Якщо ротан активний (як правило по першому льоду), то клює він практично всі принади, але бувають моменти коли він відмовляється клювати. Тут в хід і йдуть самі мініатюрні мормишки.
На фото практично весь асортимент на сьогоднішній день, який я пропоную на ротана.
Особливо добре зарекомендували себе дві мормишки: одна зроблена з гачка і одягненими на нього двома-трьома кульками (з досить великими отворами), інша - чорненька кулька з коронкою і підвісним гачком з різнокольоровим бісером.
Обидві ці мормишки я застосовую при безнасадочній ловлі ротана. Домогтися покльовки навіть такої жадібної рибки на безнасадочну мормишку деколи вельми не просто. У сильні морози вміння ловити ротана різними безнасадками виявляється досить корисним. В кінці минулого і початку цього сезону себе так само непогано зарекомендувала мормишка «павучок».
Вельми уловисті круглі мормишки різних кольорів з фосфорними крапельками посередині.
При активному клюванні потрібно ставити найменшу наживку, а в ряді випадків успішно ловив багатьма мормишками без насадки.
Чортикам віддаю меншу перевагу, але при слабкої активності риби допомагають реалізовувати більшу кількість клювань.
При активному клюванні ротана, коли він жадібно бере наживу, немає сенсу ловити на мініатюрні мормишки, а особливо на чортики - оскільки риба може заковтнути глибоко і не представиться можливості ні відпустити її, ні швидко дістати приманку.
У прагненні зловити ротанов побільше, при цьому відсіявши більш дрібних, було перепробувано безліч різноманітних блешень. Найкращим чином себе зарекомендували наступні моделі:
Бажання знайти блешню, яка б при опусканні вудильника падала на дно розмашистими, як би «ширяючими» рухами привело мене до ... верстака. Після чималої кількості польових випробувань зробив відповідну по цим вимогам блешню. З алюмінієвого листа 0,3 мм завтовшки вирізують три овальні заготовки (довжина 28 мм, ширина 11 мм). Після цього овальні заготовки поліруються по середині, не доходячи близько 5 мм з кожного боку. Це потрібно для створення ідеально рівної поверхні, щоб наші частини «злипалися». Далі свердлимо отвори по краях - одне для заводного колечка, інше для трійника. Відміряємо приблизно по 12 мм з кожного краю і згинаємо наші заготовки.
На дану блешню поставив трійник з фосфорною крапелькою для додаткового приваблюючого елемента. При лові на два гачки насаджую по опаришу (або ж зовсім без них) і здійснюю наступну проводку: блешня опускається до дна і піднімається на 7-10 см. потім відбувається плавний підйом і різке опускання вудки на 20-25 см. Блешня повільно опускається на задану глибину і через 1-2 секунди, як правило, слідують клювання. Ротани з мізинець таку приманку не атакують, а от особини дещо більші частенько нею спокушаються.
Робота блешні полягає в наступному: При підніманні вудилища за рахунок відсутності полірування країв блешні пластинки розходяться і «стукають», після опускання вудилища блешня як би ширяє (за рахунок свого вигину), пластинки «злипаються» коли блешня зупиняється. Іноді, ротани, яких не вдавалося спокусити більше ні чим, хапали цю блешню на ура! Як показала практика, реалізація покльовок складає відсотків 70. Таким чином, вийшла «літня Ротаняча» шумка.
Наживка
Сама ходова наживка, безсумнівно, мотиль - варіюючи кількістю і розміром личинок можна кардинально змінити привабливість мормишки. Так само застосовую в якості наживок опариша, невеликі шматочки м'яса і курячої шкірки. За моїми спостереженнями, черв'як взимку для ротана стає не таким привабливим, ніж влітку
Тактика лову
Слід відразу ж акцентувати увагу на сезоні лову ротана. По першому льоду місця стоянки цієї риби, як правило, рідко відрізняються від літніх. Коли товщина льоду досягає 5-7 см і водна рослинність на мілководдях практично відмерла, то ротан переміщається в більш глибокі місця водойми. Якщо по першому льоду глибини на яких я ловлю складають від 50 см до 1 метра, то до кінця грудня це вже, як правило, 1-1,5 метра. На деяких рибалках стикався з такою ситуацією, що найактивніший клювання ротана спостерігався в місцях, де дно практично рівне, а в п'яти метрах в сторону на перепаді покльовки були набагато рідші. Для себе зробив висновок, що краще іноді абстрагуватися від усіх своїх висновків і пробурити пару-трійку лунок в хаотичному порядку. На незнайомій водоймі свердлю лунки від берега до глибини через три метри одина від одної, якщо клювання трапляються, то потрібно обловлювати наступну лунку (яка далі від берега), якщо клювання припиняється, то розсверлюємо робочу лунку. Іноді дає результат буріння за півметра вправо або вліво - дана тактика працює в глуху зиму, коли ротан не активний, або якщо під водою складний рельєф, можливо знаходиться коряжник. Завжди потрібно обловлювати закоряжені місця, риба попадається в меншій кількості, але зате крупніша.
Самі «кльові» водойми, в основному, з глибинами до 2,5 метрів і наявністю ключів або впадання річок або струмків. У таких водоймах риба, як правило, більш активна. Якщо ставок або озерце мають невеликі глибини і влітку повністю заростають «ялинкою», то не завжди доводиться розраховувати на високу активність риби, оскільки рослинність відмирає, це неблагополучно позначається на кисневому режимі і, як наслідок, на активності риби.
Техніка лову
Ловлячи на мормишки й блешні, дотримуюсь, в більшості випадків, однієї перевіреної техніки. Лунки після буріння очищаю від шуги черпаком і засинаю снігом, щоб сильно не засвічувати. На глибинах більше 1,5 метрів іноді лунки не засипаю. Якщо в місці лову присутній коряжник, то активно «граючі в сторони» приманки я не застосовую. Приманка опускається на дно і без паузи слідує плавний підйом на 7-8 см. Найбільший робочий спектр глибин становить 5-30 см від дна. Коливання роблю з невеликою амплітудою, плавно підводячи приманку на відстань до 30-40 см від дна, якщо клювань після п'яти проводках не має, але є відчуття, що риба тут є (або про це свідчить досвід минулих рибалок), то міняю наживку або приманку. Якщо покльовок знову немає, то міняю лунку. Далі якщо в 3-4 лунках поспіль риби не виявляється - міняю місце лову. Рідко, але риба іноді клює в пів води, виключення складають сильно закоряжені місця, там вона може клювати в будь-якому спектрі глибин. І на опускання не граю ...
У підсумку
У будь-якому випадку, будь то рибалка тривалістю 2:00 або цілий день, я беру з собою досить великий запас вже оснащених вудок, так як прив'язувати мормишки на морозі не найприємніше заняття.
Мій комплект включає:
- 4-5 балалайок з тими мормишками, які представлені другому фото;
- 3 саморобних вудилища з круглими блешнями з фосфорними крапельками - вони вміщаються в банку з під чіпсів pringles;
- 1 саморобне вудилище циліндричної форми (на нього ловлю тільки найлегшими безнасадочними мормишками);
- 1 вудилище типу «колесо», для застосування вищеописаних приманок;
- Набір мормишок і блешень;
- Три мотки волосіні товщиною 0.08, 0.1, 0.12 мм. Але, чесно сказати, не пам'ятаю коли вона б мені знадобилася;
- Запасні сторожки;
- Наживка: мотиль, опариш, м'ясо.
Найбільший ротан, якого я зловив важив 350 грамів, був спійманий на непроточному невеликому ставку на глибині 1,2 метра в лютому місяці. Наживкою послужив пучок личинок мотиля, мормишка - срібляста кругла вагою 0,2 грама з фосфорною крапелькою по середині.
Інше спорядження
- Пешня (по першому льоду).
- Барнаульський ледобур Тонар ЛР-100 (маю лише 50% прав на нього), раніше був «ленінградський» теж «сотка».
- Ящик Takara СОМ 317 - уже не перший сезон, все в ньому влаштовує.
- Чоботи Norfin Lapland - легкі і теплі чоботи, теж всім мене влаштовують.
- Рукавички-рукавиці Norfin - важлива гідність цих рукавичок - гумовий шар на долонях, що значно знижує швидкість їх намокання.
- Черпак саморобний (видно на фото з коробочкою мормишок).
- Мормишечниці - одна для блешень, одна магнітна для мормишок.
- Саморобний відцеп.
------------------------------
Копіювання матеріалів дозволено тільки із згоди автора із посиланням на сайт www.on-fishing.ucoz.com - Риболовля на Горохівщині.