Главная Риболовля на Горохівщині Регистрация

Вход

Приветствую Вас Гість | RSSПонеділок, 02.12.2024, 13:55
Меню сайта

Форма входа


Статті про ловлю риби
Новини [45]
Новини про риболовлю на Горохівщині, Волині, Україні та в цілому світі
Риби [17]
Риби, які можна піймати в Горохівському районі.
Спінінгова ловля [55]
Все що стосується спінінгової ловлі
Боковий ківок (літня мормишка) [8]
Все про ловлю риби з боковим ківком або літня мормишка
Поправочна ловля [30]
Ловля на поправочну вудочку та все що з нею пов’язано
Донна ловля [23]
Класична донна ловля, фідер, пікер – техніка и тактика ловлі
Ловля риби з льоду [37]
Все, що стосується риболовлі з льоду.
Риболовні аксесуари [40]
Риболовні речі, дякуючи яким ловити рибу більш зручно та приємно.
Зроби сам! [27]
Все, що можна зробити своїми руками для рибної ловлі.
Відео про риболовлю [17]
Відео яке мені сподобалось і з якого можна почерпнути щось корисне.
Кухня [23]
Смачні страви, які можна приготувати з пійманої риби
Блог [98]


Главная » 2012 » Квітень » 1 » Снасть для ловлі сома спінінгом
22:34
Снасть для ловлі сома спінінгом

Шановні користувачі, не забувайте коментувати статті і виставляти їм оцінки. Також голосуйте в наших опитуваннях. Буду вам дуже вдячний.
--------------------------------------------------------------------

Сом - найбільш крупний прісноводий хижак, що мешкає у водоймищах країн СНД, і звичайно, випробувати себе в боротьбі з ним бажають багато риболовів. Проте не всі чітко представляють, яка снасть оптимальна для лову сома спінінгом. На водоймищі доводиться бачити риболовів з легким і м'яким вудилищем, які нарікають на те, що, не дивлячись на часті клювання і тривале виведення, рибу більше 7-8 кг вони не можуть підняти на поверхню. Іншою крайністю є використання морських снастей класу Big Game, які використовують для виведення акули масою півтонни. Розглянемо, як сформувати снасть, яка дозволила б не тільки боротися з крупним сомом, але і адекватно здійснювати закид і проводку приманки.

Основна мета запропонованого комплекту - цілеспрямоване полювання на сомів масою більше 20 кг з човна. Берегова снасть здебільшого використовується на сомових точках розрахована, перш за все, на дальність закиду (вудилище з тестом 28-36 г, завдовжки - 3-3,2 м, тонка "плетінка", приманка, що мінімально парусить), безумовно має глибокий практичний сенс - соми більше 10-12 кг попадаються украй рідко, а з могутнішою і грубішою снастю складно докинути приманку до точки лову. Човнова ж снасть не має на увазі наддалекого закиду, головне - зручність при виведенні і розумна міцність.

Вудилище

На мій погляд, найбільш практичне використання вудилища з реальним тестом 30-50 (60) г, завдовжки 2,58-2,74 м. Така довжина дозволяє здійснювати достатньо дальній закид, а з іншого боку, не доставляє значних незручностей при виведенні (чим довше вудилище, тим складніше управляти рибою на фінальній стадії виведення біля човна). З триметровим вудилищем просто нереально дотягнутися до риби, як би ви не відводили руку назад (якщо, звичайно, ви вважаєте за краще брати сома самі, а не за допомогою напарника, виходити без якого на ловлю крупного хижака - верх авантюризму). Вказаний тест 90% випадків охоплює весь діапазон вживаних приманок. Іноді при лові на сильній течії, великій глибині і при використанні об'ємної приманки доводиться збільшувати масу грузила до 90-100 р. У такому разі закидати можна і вищезгаданим вудилищем (звичайно, акуратно і не силовим методом), але краще мати друге - такої ж довжини, але з тестом 50-100 (120) р. Як можливий варіант можна рекомендувати Vogle River від Mikado (завдовжки 2,7 м, з номінальним тестом 50-100 г і строєм ближче до параболічного, воно відпрацювало без всяких нарікань три сезони). Також добре працювало вудилище Commandos (особливо 2,4 метрова модель) від A-elita. Любителям же найбільш могутніх вудилищ, на мій погляд, варто звернути увагу на Cat-fish від A-elita (з тестом 80-120 г, завдовжки 1,8 і 2,7 м, з частою розстановкою кілець, що допускає використання і мультиплікаторної котушки), хоча, звичайно, для активного лову воно дещо важкувате.

Волосінь

Досвід показує, що при лові сома спінінгом багатоволоконні волосіні мають переваги перед монофільними, оскільки вони стійкіші до стирання і при рівному діаметрі по міцності перевершують монофільні у декілька разів. При виборі діаметру волосіні важливо дотримувати принцип гармонійності побудови снасті.

Не варто брати "плетінку" з розривним навантаженням 40 кг, якщо фурнітура витримує 25 кг. Різниця в 15 кг в даному випадку не тільки безглузда, але і шкідлива, оскільки збільшений діаметр такого "каната" укорочує закид і за рахунок підвищеної парусності в товщі води вимагає застосування важчих грузил. Верхній діапазон розривного навантаження волосіні досить обмежити 18-20 кг - така міцність при використанні котушки з добре відрегульованим фрикційним гальмом і грамотним виведенням достатній для боротьби практично з будь-яким сомом. Якщо ви не упевнені в своїх силах - ставте міцнішу волосінь, але не забувайте про те, що кожен "мертвий" зачіп перетвориться для вас на серйозну проблему - нерідко "плетінку" з міцністю на розрив 40-50 кг вдається порвати тільки за допомогою потужності човнового мотора. Якщо у вас не моторний човен, то доведеться відрізувати шматок волосіні, а це, навіть при солідному її запасі, через одну-дві години лову повністю позбавить вас від необхідності вести "плетінку" додому – просто не буде що вести.

Справедливості ради, необхідно відмітити, що з плетеною волосінню значно зростає кількість сходу риби у фіналі виведення, коли до сома залишається 1-2 м вудилище не здатне адекватно парирувати всі ривки риби, а фрикційне гальмо не діє через різкий перегин волосіні (і відповідно збільшеного тертя)  в кільцях. У такому разі потрібно трохи ослабити гальмо під кінець виведення (можна керуватися наступним правилом: "побачив рибу - ослабив гальмо") і, збираючи снасть, пам'ятаєте про правило: "еластична волосінь - жорстке вудилище; не еластична волосінь - м'яке вудилище".

Котушка

"Сомову" котушку багато хто уявляє собі у вигляді якоїсь подібності лебідки. Необхідно зрозуміти, що котушка спінінга - це механізм для закиду приманки, зберігання і підмотки волосіні, абсолютно не розрахований на те, щоб тягнути рибу силою однією тільки котушкою, якою б "силовою" вона не була. Навіть надпотужні морські "мультиплікатори" не розраховані на це - як і в будь-якому іншому лові, тяга здійснюється вудилищем, а котушкою ліска вибирається при його опусканні.

При цьому, на мій погляд, класичний байткастинговий (тобто для закиду) "мультиплікатор" за умови, що ви добре ним володієте, буде бажанішим за "м'ясорубку".

У "класиці", як правило, шестерні головної передачі виконані із сталі або бронзи, що при постійних, багатогодинних навантаженнях значно надійніше, ніж литі з легких металів шестерні безінерційних котушок. Якщо ви впевненіше відчуваєте себе з безінерційною котушкою - беріть модель з металевим корпусом і бронзовими шестернями.

Не можна забувати, що дуже велике навантаження доводиться на котушку і при проводці важких приманок. Практика показує, що особливо сильно при цьому у "м'ясорубок" страждає вузол кріплення ручки, тому для серйозних рибалок вибирайте котушку з гвинтовим кріпленням ручки - він довговічніший.

Передавальне відношення у безінерційної котушки не повинно перевищувати 5:1, а у "мульта" 3,5:1 - швидкісніші котушки буде клинити від набагато меншого навантаження, а висока швидкість проводки при лові сома практично ніколи не потрібна.

Котушка повинна відповідати довжині і діаметру волосіні, яку ви збираєтеся використовувати, але захоплюватися великими розмірами не потрібно - такі котушки важкі, і при активному лові дуже стомлюють руки. Ліскоємкість шпулі безінерційних котушок середнього розміру (3500-4000) достатня для солідного запасу "плетінки" цілком робочого діаметру. Якщо ви віддаєте перевагу монофільной волосіні - доведеться, звичайно, використовувати котушки з більшою ліскоємкістью, наприклад CETUS TICA SB 6000, а з "мультів" - Seaboy 190.

Фурнітура

Цьому аспекту спорядження риболови часто не надають великого значення, хоча нерідко схід риби пов'язаний саме з руйнуванням вертлюжків, застібок, заводних кілець або розривом повідця. Ще раз нагадаю про гармонійність снасті - якщо ми використовуємо волосінь з розривним навантаженням 20 кг, то і всі елементи повинні витримувати не менше 20-22 кг Зараз багато фірм випускають дуже надійну фурнітуру з вказаним на упаковці тестовим навантаженням. У переважній більшості випадків вона реально відповідає вказаним цифрам, проте кожну деталь оснащення бажано перевірити перед рибалкою під навантаженням, відповідній міцності використовуваної волосіні.

Необхідність сталевого повідця не викликає сумнівів - по-перше, щітка сомових зубів при тривалому виведенні перетирає навіть товсту "плетінку", по-друге, сома ми нерідко ловимо на черепашкових брівках, а гострі краї раковин дуже швидко приводять волосінь в непридатність. До того ж на сомову приманку можливе клювання і інших хижаків, особливо крупної щуки, виведення якої на не захищеній волосіні приречене на невдачу.

Я використовую повідці з тонкої рояльної або гітарної струни. Петлю в повідці закладаю наглухо - звичайний для середньої смуги варіант коли одна петля закручується нещільно для зміни приманки, при лові сома неприйнятна - найчастіше саме ця петля "повзе" під навантаженням і, врешті-решт, розплітається.

Якщо ви вважаєте за краще самі виготовляти повідці з готових сталевих тросів, то використовуйте матеріал з тестом не менше 45 фунтів, а обтискову трубочку підбирайте таку щоб трос проходив в неї не більше трьох разів. Пропустивши повідковий матеріал через трубочку і отримавши петлю, кінчик, що залишився, краще протягнути назад, щоб він не висовувався з трубочки - так повідець менше збиратиме на себе донну грязь і триматися надійніше. Достатньо довжини повідця 30-35 см.

Коли у вас немає бажання возитися з трубочками і пасатижами, використовуйте повідковий матеріал, що допускає в'язку вузлів, - наприклад, Pro Leader з тестом 25 або 45 кг, який, крім того, не має залишкової деформації.

Я віддаю перевагу жорсткому повідцю, оскільки приманка з ним практично не перехльостується, до того ж він довговічніший - у м'яких повідців з трубочками досить швидко перетираються петлі (більш "живучі" повідці з подвійними петлями). Виключенням є лов на натуральні приманки, при якому за рахунок дуже повільної проводки у сома зростають шанси довше "дегустувати" насадку. Практика показує, що в даному випадку при використанні жорсткого дротяного повідця правильних клювань значно менше, а сходу більше, ніж при використанні гнучкого. Ідеальним у такому разі буде Pro Leader, що поєднує в собі м'якість "плетінки" і стійкість дроту до риб'ячих зубів. Будь-який саморобний повідець необхідно заздалегідь випробувати на міцність.

Не можна також забувати, що діаметр дроту, з якого виготовлений повідець, вушко вертлюжка або карабіна не повинні бути менше, ніж товщина волосіні, інакше вже при невеликому навантаженні ліска буде перерізана.

Гачки, вантажила і джиг-головки

Використовуються грузила масою від 25 до 80-90 р. В запасі треба мати декілька штук масою 100-110 р. Найбільш зручні найзвичайніші "вухаті" грузила, але їх петлі також необхідно перевірити на розривне навантаження.

Джиг-головки повинні бути такої ж маси, їх форма для лову сома не має вирішального значення, але "банан" і Stand up дають декілька менше зачепів, чим класична "куля".

Гачки є предметом особливої уваги: одинарні, подвійні і трійники повинні бути зроблені з якісного пружного дроту. У асортименті практично будь-якої фірми, що випускає гачки, можна знайти силові серії, призначені для лову крупної риби. Найбільш ходові розміри - №1-4/0. Необхідно мати декілька подвійних гачків і трійників №5/0 - 7/0 на випадок, якщо доведеться використовувати приманку значного об'єму.

Приманки

Приманки застосовуються як натуральні, так і штучні. Середній розмір пластикової приманки (твістера, віброхвоста) 15-16 см. Збільшення розміру приманки не веде до клювань крупнішої риби, зате вимагає великої маси грузила і розміру гачків. Колір і тип приманки не завжди визначає успіх лову. Значно збільшують число клювань ароматизовані штучні приманки. Як проміжний варіант між штучною і натуральною приманками непогано використовувати крупну (10-15 см) поролонову рибку, просочену риб'ячою кров'ю, жиром або "сомовим" аттрактантом.

Натуральні приманки при лові сома в переважній більшості випадків дають більше клювань, чим штучні, особливо при максимально повільній проводці. Простіше і найзручніше змонтувати на снасточці шматочок риби розміром 10*2-3 см (так звану "полоску"). На мою думку, доцільніше використовувати максимально просту у виготовленні снасточку, що складається з двох подвійних гачків на повідці. На такій снасточці можна закріпити не тільки "полоски", але і інші приманки - риб'ячу кишку, сало або екзотичного для нас, проте цілком звичайного при лові сома в Західній Європі, кальмара, що протухнув.

Додаткове спорядження

Тямущий напарник - мабуть, найбільш необхідний "аксесуар" зі всіх можливих. У рибному лові взагалі, а в лові крупного сома - особливо, виникають такі ситуації, коли допомогти може тільки інша людина.

Човен повинен бути стійким, з жорстким дном і достатньо важким. Під час виведення крупного сома саме маса човна, який йому доводитися тягати, є показником того, як скоро вам вдасться замучити сома. Відомі численні випадки, коли солідний сом тягав за собою легкий надувний човен декілька годин, поки не заплив в коряжник, де благополучно сходив, а риболови, не дивлячись на могутні снасті, не могли його зупинити.

Багорик необхідний міцний (морського класу), з крюком з товстої сталі. Якщо ви збираєтеся відпустити сома, багорик краще не використовувати або підбагрювати під нижню щелепу (відразу за щокою) - так ви заподієте йому мінімум пошкодження. До речі, відпускати сома, як і будь-яку іншу рибу, треба не на течії, а спокійно відбуксирувати його на мілину, де він зможе відновити сили і самостійно піти на глибину.

Для ухвалення сома руками найбільш зручні спеціальні рукавички з непроколюваним і протиковзким покриттям (типу продукції фірми Lindy). Якщо таких немає, то для захоплення сома за нижню щелепу можна використовувати робочі замшеві рукавички, що продаються в магазинах спецодягу. Вони дозволяють міцно і надійно, а головне, безпечно для вас і сома захопити рибу.

Пояс з упором для вудилища дуже-дуже корисне придбання, оцінити яке по гідності ви зможете тільки після того, коли під час виведення комель вудилища, що не має жорсткої опори, не раз і не два вельми чутливо пройдеться по ваших стегнах, паху і животі.

------------------------------
Копіювання матеріалів дозволено тільки із згоди автора із посиланням на сайт www.on-fishing.ucoz.com - Риболовля на Горохівщині.

Категория: Спінінгова ловля | Просмотров: 2870 | Добавил: Vasya | Теги: спінінгова тактика ловлі сома, спінінгові снасті для сома, Спінінгова ловля сома, що потрібно для ловлі сома спінінго, спінінгові приманки на сома | Рейтинг: 5.0/1
Всего комментариев: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Архив записей

photo
Наш опрос
Ваш улюблений вид ловлі?
Всього відповідей: 295


Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0


Друзья сайта
  • Все об играх
  • Мой заработок в Интернете
  • Пошук

    Copyright MyCorp © 2024Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz