Шановні користувачі, не забувайте коментувати статті і виставляти їм оцінки. Також голосуйте в наших опитуваннях. Буду вам дуже вдячний.
--------------------------------------------------------------------
Мій блог про рибалку - фішингюкрейн на блогспот
Травень - один з найбільш „урожайних” місяців сезону спінінга. Перед спінінгістом особливо гостро встає питання: "куди відправитися на рибалку і якому хижакові віддати перевагу?" Особисто я в такій ситуації роблю вибір на користь жереха, що віднерестився.
Коли ловити жереха
Післянерестовий жор жереха зазвичай починається в перших числах травня і триває 12-18 днів. Залежно від погодних умов початок і тривалість активного клювання можуть змінюватися. Значний вплив на терміни нересту і післянерестову поведінку жереха залежить від стану води: температура, рівень, прозорість.
Кажучи про температуру і інші метеорологічні чинники, слід зазначити, що вплив на інтенсивність і терміни клювання надає не стільки погода безпосередньо в день лову, скільки її стабільний стан в попередні дні.
Вибір місця
Жерех, що віднерестився, часто розташовується поблизу від підводних кіс і острівців. Глибини і на тих, і на інших ділянках зазвичай не перевищують 2-2,5 м. Відшукати підводні коси можна по характерних „хвильках” на поверхні води, що утворюється по межі перепаду глибин. Що стосується острівців, то тут зустріч з жерехом найбільш вірогідна біля нижнього краю - на струмені або межі прямої і зворотної течії. Небайдужий жерех і до затоплених кущів, особливо на ділянках із значною течією і нерівностями дна.
За моїми спостереженнями, жерех дуже прив'язаний до місць післянерестового полювання і міняє їх лише у разі різкої зміни русла річки або негативної дії антропогенних чинників (особливо браконьєрів). Так, навесні минулого року одна з ділянок річки Дністер, куди впродовж багатьох років виходив годуватися жерех, що віднерестився, була настільки "обплутана" сітками, що стала недоступною не тільки спінінгістам, але, мабуть, і самому жерехові. Особливостями післянерестової поведінки жереха є, по-перше, те, що його бій зазвичай проходить в товщі води і набагато рідше супроводжується галасливими сплесками, чим в літні місяці. По-друге, першими починають жирувати крупні особини жереха. У перші 4-5 днів після початку активного клювання в уловах переважають екземпляри вагою більше кілограма. Нерідкі упіймання і трофейних екземплярів вагою понад 3 кг. Але поступово молоді родичі вагою 500-600 г витісняють „досвідчених” хижаків.
Під час післянерестового жора жерех менш обережний, чим зазвичай і нерідко підпускає спінінгіста на дистанцію в 15-20 м. У такій ситуації виручають вудилище легкого класу і декілька „вертушок” середнього розміру. Але в більшості випадків жерех полює на значному видаленні від берега, і, відправляючись на рибалку, слід мати в арсеналі могутнішу і далекобійну снасть.
Для берегового лову жереха цілком підійде вудилище параболічного або напівпараболічного ладу, завдовжки 2,7-3 м і реальним тестом 10-30 р. Котушка бажана швидкісна (з передавальним співвідношенням від 1:5 і вище). Волосінь переважна монофільна - у поєднанні з вудилищем повільного ладу вона дозволяє легко гасити перші відчайдушні ривки риби. Достоїнства „плетінки” (в першу чергу нерозтяжність і висока чутливість) при лові жереха, як правило, виявляються незатребуваними. Річ у тому, що в цьому лові в основному використовується прискорена проводка у верхніх шарах води. До того ж зазвичай жерех атакує приманку так жадібно, що різка підсічка просто не потрібна.
Вибір приманок
Я багато разів переконувався, що під час післянерестового жора жерех стає практично „всеїдний” і бере не тільки на класичні девони і „Кастмастери”, але і на багато інших видів приманок, у тому числі і джигові. Так, найкрупніший (вагою більше 4 кг) жерех, спійманий моїм знайомим в цьому сезоні спокусився поролоновою рибкою. Вважаю, що успіх лову весняного жереха залежить в першу чергу від уміння (а іноді і везіння) закинути приманку в потрібне місце. Згадую один забавний випадок більш ніж десятирічної давності. У той рік жерех віднерестився декілька пізніше звичайного, і, приїхавши на місце ловлі в кінці травня, я застав момент, коли післянерестовий жор плавно перетікає в помірне клювання кінця весни-початку літа.
Зловивши на вранішній зірці два невеликих жерешки, я почав збиратися додому. У той час спінінгістів було мало, тому місцевий риболов, який проходив мимо з телескопічною вудкою виявив цікавість до моїх, рідкісних в уловах поплавочника або доночника, жерехам. Рибачок попросив „на пробу” одну з моїх блешень. Значну частину мого арсеналу тоді складали вітчизняні „колебалки”. Я дуже здивувався, коли серед безлічі вузьких блешень він вибрав „нетрадиційну” для жереха „Ложку”! Укладаючи рюкзак, краєм ока я спостерігав, як колега під страшний скрип „інерціонки” і свист, що розтинається п'ятиметровим „телескопом” повітря робить перші кроки в освоєнні спінінга.
І лише я хотів попередити його про те, чим чревате таке насильство над снастю, як... Після чергового закиду і перших оборотів котушки „телескоп” рвонуло з такою силою, що мужик ледве не випустив його з рук. Через хвилину я як заворожений дивився на красеня-жереха вагою близько двох кілограмів. А новоявлений спінінгіст тремтячими і розбитими в кров рукояткою котушки пальцями витягував з пащі риби „безперспективну” „Ложку”.
------------------------------
Копіювання матеріалів дозволено тільки із згоди автора із посиланням на сайт www.on-fishing.ucoz.com - Риболовля на Горохівщині.
|